Sinir Bilimleri Araştırmalarında Cinsiyet Farkları Yok Sayılıyor

Yeni bir araştırmaya göre, en çok rağbet gören sinir bilimleri makaleleri; büyük oranda sadece erkeklerden oluşan katılımcılar üzerine yapılan çalışmalar içeriyor; bu oran, sadece kadın katılımcılarla yapılan çalışmalardan sekiz kat fazla. Ayrıca bu makalelerin sadece %5’ü verilerinde cinsiyet farklarını ciddiye alıyor, bu da kadınlarda nörolojik rahatsızlıkların gözden kaçırılabileceği anlamına geliyor.

Rebecca K. Rechlin ve meslektaşlarının gerçekleştirdiği araştırmada, 2009 ve 2019 yılları arasında sinir bilimleri ve psikiyatri alanında 6 dergi incelendi. 2009 ila 2019’da her iki cinsiyeti de içeren makalelerin sayısında %68 oranında bir artış görülmesine rağmen, bütün araştırmaların yalnızca %19’u muhtemel cinsiyet farklarını teşhis etmek üzere optimal bir tasarıma sahipti ve sadece %5’i 2019 yılında cinsiyeti bir değişken olarak göz önünde bulundurdu. On yıl içerisinde sadece tek bir cinsiyet üzerine yapılan çalışmalara dayalı makale sayısı aynı kaldı: %3 sadece kadınlar, %27 sadece erkekler. 2019’da, araştırmaların sadece %5’i (2009’da bu sayı %2 idi), muhtemel cinsiyet farklarının anlaşılmasına dönük optimal bir tasarıma ve analize sahipti. Araştırmacılar makalelerinde, bu yüzden, cinsiyet farklarının incelenmesinin nörolojik ve psikiyatrik hastalıklarda sağlayabileceği terapötik faydalara dair on yılda çok az ilerleme kaydedildiğini belirtiyor.

2019’da, sinir bilimleri ve psikiyatri makalelerinin %68’i her iki cinsiyet üzerine de araştırmalar içeriyordu. 2019’da araştırmaların sadece %19’u cinsiyeti tutarlı bir biçimde analizlerinde kullandı. Hem erkekler hem de kadınlar üzerine yapılan araştırmaların %59’u analizlerinde cinsiyeti bir değişken olarak kullanmadı. 2019’da gerçekleştirilen araştırmaların sadece %5’i, analizlerinde cinsiyeti bir değişken olarak kullandı. Sadece erkekler üzerine yapılan araştırmalar ise sadece dişiler üzerine yapılan araştırmalardan 8.5 kat daha fazlaydı.

Hakemli bir dergide yayımlanma süreci süren araştırma sonuçları BİOrXiv sitesinde okurların takdirine sunuldu.

Ana Görsel: Neuronline

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Gönüllü Rezalet Üzerine

Terrabayt Sohbetleri'nin bu programında Koray Kırmızısakal ve Onur Alptekin gönüllü rezalet biçimleri üzerine konuştu.

Manasız Maneviyat: Günümüzde Maneviyat Krizi

Terrabayt Sohbetleri'nin bu programında Koray Kırmızısakal ve Onur Alptekin günümüzde maneviyat krizini ve yükselen yeni spiritüelizmleri konuştu.

Çağımızda Deneyim Krizi

Terrabayt Sohbetleri'nin bu programında Koray Kırmızısakal ve Onur Alptekin, çağımızda deneyim krizini konuştu. Program boyunca Siegfried Kracauer'e,...

Gelecekbilim Kongresi ya da İdeolojinin Yönetici Gücü

Yok-Yer'den Okumalar'ın bu programında Koray Kırmızısakal ile Onur Alptekin, Stanislaw Lem'in Gelecekbilim Kongresi adlı distopik romanını konuştu.

Gecenin Sonu

Eserin ve Yazarın Politik Konumu Sıradan bir mesele bile metne düştüğünde politikleşir fakat sokakta...

Kendi Sözleriyle, Kenneth Anger

Dazed 20. yaş gününü kutluyor. Bu vesile ile sormak isterim: 20 yaşında olmakla ilgili neler hatırlıyorsunuz?

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

İşe Yaramaz

Gençliğimden bu yana ara ara nükseden depresyondan muzdaribim. Bu...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler