Hollanda’da Yeni ve Daha Bulaşıcı Bir HIV Varyantı Keşfedildi

Araştırmacılar Hollanda’da oldukça bulaşıcı ve daha hızlı ilerleyen bir HIV varyantı keşfetti. Agance France’a göre, “VB” olarak adlandırılan varyantı kapan hastaların kanlarında diğer varyantlara nazaran 3.5 ila 5.5 kat fazla virüs taşıdığı görüldü. Ayrıca bu varyant bağışıklık sisteminin daha hızla çökmesine neden oluyor.

Ancak mevcut tedavilerin bu varyanta da yanıt verdiği görüldü. Araştırmanın yazarlarından Christophe Fraser, “Bulgularımız HIV kapma riski taşıyan kişilerin erken teşhis için düzenli teste ve akabinde testi olumlu çıkması halinde tedaviye erişim sahibi olması gerektiğini öne süren Dünya Sağlık Örgütü’nün talimatının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor,” dedi.

Bu bulgu ayrıca virüslerin daha bulaşıcı bir hal alacak şekilde evrim geçirebildiğini öne süren kuramı da destekliyor. Araştırmanın baş yazarı Chris Wymant B varyantı, “virüslerin evrim geçirerek sadece daha da zayıflayacağı konusunda kendimize pek güvenmememiz gerektiği konusunda bir uyarı oldu,” dedi ve ekledi, “Yeni varyantlar bulmak normal ama alışılmadık özellikler gösteren, özellikle de daha bulaşıcı bir yeni varyant bulmak o kadar da normal değil.”

Araştırmacılar Hollanda’da VB varyantı taşıyan 109 kişi tespit etti, bunların sadece dördü ülke dışında Batı Avrupa’da yaşıyor.

HIV virüsü sürekli evrim geçiriyor. Ancak VB varyantının AFP’ye göre 500’den fazla mutasyonu var. Bağışıklık sistemi üzerindeki etkisinin yanı sıra araştırmacılar VB’nin daha hızla bulaştığını da buldu. Bu varyant bağışıklık sistemini daha hızlı etkilediğinden erken teşhis ve tedavi daha da önem kazanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Tüyler Ürperten Hikayeler

Yalan haberler, günlük haber hayatımızda giderek daha yaygın hale geliyor. Peki bu haberler neden bazı yerlerde diğerlerine...

Afet Zamanlarında Çevirmenlik

İspanyolca ve İngilizce dillerinde mütercim tercüman ve sosyal bilimci Tülay Çağlıtütüncigil ile Öznur Karakaş'ın 20.02.2023 tarihinde afette...

Severance: Ayrıksanmanın Ayrıksanmasının Ayrıksanması

Severance, 2022 Emmy ödüllerine dram alanından aday gösterilen bilim kurgu dizisi... İşin açığı çok daha fazlası...

Descartes ve Yapay Zekâ

René Descartes, Yöntem Üzerine Konuşma kitabının beşinci bölümünde bir hayvanın ya da robotun zeki bir varlık olabilmesi...

Teşekkürler Proteo, Teşekkürler Yoldaş

Yazıda bir “okur grubunu”, bir “alıcıyı” varsaymayı hep yanlış bir şey saydım. Bu yüzden yazarken bir hitap...

Aynı Nehre İki Kez Girilir mi? Wittgenstein’a Karşı Herakleitos

Ludwig Wittgenstein bir keresinde arkadaşına "Ben dindar bir adam değilim, ama her sorunu dinî bir bakış açısıyla...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

İşe Yaramaz

Gençliğimden bu yana ara ara nükseden depresyondan muzdaribim. Bu...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler