Hollanda’da Yeni ve Daha Bulaşıcı Bir HIV Varyantı Keşfedildi

Araştırmacılar Hollanda’da oldukça bulaşıcı ve daha hızlı ilerleyen bir HIV varyantı keşfetti. Agance France’a göre, “VB” olarak adlandırılan varyantı kapan hastaların kanlarında diğer varyantlara nazaran 3.5 ila 5.5 kat fazla virüs taşıdığı görüldü. Ayrıca bu varyant bağışıklık sisteminin daha hızla çökmesine neden oluyor.

Ancak mevcut tedavilerin bu varyanta da yanıt verdiği görüldü. Araştırmanın yazarlarından Christophe Fraser, “Bulgularımız HIV kapma riski taşıyan kişilerin erken teşhis için düzenli teste ve akabinde testi olumlu çıkması halinde tedaviye erişim sahibi olması gerektiğini öne süren Dünya Sağlık Örgütü’nün talimatının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor,” dedi.

Bu bulgu ayrıca virüslerin daha bulaşıcı bir hal alacak şekilde evrim geçirebildiğini öne süren kuramı da destekliyor. Araştırmanın baş yazarı Chris Wymant B varyantı, “virüslerin evrim geçirerek sadece daha da zayıflayacağı konusunda kendimize pek güvenmememiz gerektiği konusunda bir uyarı oldu,” dedi ve ekledi, “Yeni varyantlar bulmak normal ama alışılmadık özellikler gösteren, özellikle de daha bulaşıcı bir yeni varyant bulmak o kadar da normal değil.”

Araştırmacılar Hollanda’da VB varyantı taşıyan 109 kişi tespit etti, bunların sadece dördü ülke dışında Batı Avrupa’da yaşıyor.

HIV virüsü sürekli evrim geçiriyor. Ancak VB varyantının AFP’ye göre 500’den fazla mutasyonu var. Bağışıklık sistemi üzerindeki etkisinin yanı sıra araştırmacılar VB’nin daha hızla bulaştığını da buldu. Bu varyant bağışıklık sistemini daha hızlı etkilediğinden erken teşhis ve tedavi daha da önem kazanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Gönüllü Rezalet Üzerine

Terrabayt Sohbetleri'nin bu programında Koray Kırmızısakal ve Onur Alptekin gönüllü rezalet biçimleri üzerine konuştu.

Manasız Maneviyat: Günümüzde Maneviyat Krizi

Terrabayt Sohbetleri'nin bu programında Koray Kırmızısakal ve Onur Alptekin günümüzde maneviyat krizini ve yükselen yeni spiritüelizmleri konuştu.

Çağımızda Deneyim Krizi

Terrabayt Sohbetleri'nin bu programında Koray Kırmızısakal ve Onur Alptekin, çağımızda deneyim krizini konuştu. Program boyunca Siegfried Kracauer'e,...

Gelecekbilim Kongresi ya da İdeolojinin Yönetici Gücü

Yok-Yer'den Okumalar'ın bu programında Koray Kırmızısakal ile Onur Alptekin, Stanislaw Lem'in Gelecekbilim Kongresi adlı distopik romanını konuştu.

Gecenin Sonu

Eserin ve Yazarın Politik Konumu Sıradan bir mesele bile metne düştüğünde politikleşir fakat sokakta...

Kendi Sözleriyle, Kenneth Anger

Dazed 20. yaş gününü kutluyor. Bu vesile ile sormak isterim: 20 yaşında olmakla ilgili neler hatırlıyorsunuz?

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

İşe Yaramaz

Gençliğimden bu yana ara ara nükseden depresyondan muzdaribim. Bu...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler