Hamilelikte COVID-19 Aşısı Güvenli

New Scientist’te yer alan habere göre, yaygın Covid-19 aşılarının hamilelikte kullanımı herhangi bir sağlık riski taşımıyor.

Pandemi boyunca hamilelikte Covid-19 aşısı olunmasının riskleri olup olmadığı tartışılagelmişti. Her ne kadar kadınların hamilelikte aşı olması tavsiye edilse de İngiltere’de Ocak 2022 yılında doğum yapan kadınların sadece 5’inden 3’ü hamilelik esnasında en az bir doz aşı oldu. Yeni bir araştırmaya göre hamilelikte Covid-19 aşısı olunması herhangi bir risk teşkil etmiyor.

Kanada’da yer alan British Columbia Çocuk Hastanesi Araştırma Enstitüsü’ne mensup Manish Sadarangani ve meslektaşları; 11 ay boyunca, 15 ila 49 yaşında 191.360 kişi üzerine gerçekleştirdikleri araştırmada, katılımcılardan Pfizer/BioNTech veya Moderna korona virüs aşılarının birinci veya ikinci dozunu aldıktan sonra yedi gün içerisinde yaşadıkları yan etkileri raporlandırmalarını istediler. Katılımcılar üç gruba ayrıldı: Covid-19 aşısı olan hamileler, aşı olmamış hamileler ve hamile olmayıp aşı olanlar.

İlk aşı dozundan sonra yedi gün içerisinde 5597 aşılı katılımcının yüzde 1.5’inde ölü doğum veya düşük yaşandığı görüldü. Bu durum, araştırmadan yedi gün evvel ölü doğum veya düşük deneyimleyen aşı olmayan 339 kişinin yüzde 2.1’i ile kıyaslandı. Araştırmacılar bu amaçla aşılı olup da hamile olmayan katılımcıların hastaneye yatırılma oranlarını değerlendirdi. Bu kişiler arasında sadece yüzde 0.6’sının ilk doz aşının ardından yedi gün içerisinde herhangi bir nedenle hastaneye yatırıldığı görüldü.

Vajinal kanama, anormal fetüs kalp hızı ve fetüsün yeterince hareketli olmaması gibi diğer sorunlar katılımcılar tarafından nadiren raporlandırıldı.

Edinburgh Üniversitesi’nden Sarah Stock, “hamilelikte aşı olmaya ilişkin ciddi bir güvenlik sorununa dair herhangi bir kanıt bulunmaması oldukça rahatlatıcı” olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Seçimin Siyasallığında Gezi’nin 10. Yılına Ses Vermek

Siyaset sanatı, siyasal olanı ortadan kaldırma sanatından ibarettir. Ranciere bu sözüyle siyaseti cemaatleri yönetme...

Gecenin Sonuna Yolculuk: Kirli Bir Kahkaha

Romanın Üslubu: Üçüncü Mevkicilik Romanda insanlık durumlarına karşı, parlak gözlemlerin arasına sıvışmış, tasvirlerin karanlık...

Marx’ın Transandantal Şiiri [I]

Uğur(’)a Giriş Transandantal kavramının felsefede daha önce Duns Scotus’ta kullanıldığını biliyoruz,...

Dünyanın Yeni Aklı: Tinsel ve Sportif Kendilik

Günümüzde yeni bir etik anlayışı var: girişimci etiği. Nicolas Rose bu girişimin ilkelerini şöyle sıralar: “enerji, inisiyatif,...

Jung’un Kırbacı

Carl Gustav Jung’a göre doğa hali içinde yaşam süren “ilkel” insanın, modern Avrupalı bireylerden farklı olarak, alışkın...

Beyinde Beden-Zihin Ağı Keşfedildi

Yeni bir araştırmaya göre; beyinde hareketi kontrol eden bölgeler, düşünceyi ve planlamayı düzenleyen ağlara gömülü olup kan...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

İşe Yaramaz

Gençliğimden bu yana ara ara nükseden depresyondan muzdaribim. Bu...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler