Hamilelikte COVID-19 Aşısı Güvenli

New Scientist’te yer alan habere göre, yaygın Covid-19 aşılarının hamilelikte kullanımı herhangi bir sağlık riski taşımıyor.

Pandemi boyunca hamilelikte Covid-19 aşısı olunmasının riskleri olup olmadığı tartışılagelmişti. Her ne kadar kadınların hamilelikte aşı olması tavsiye edilse de İngiltere’de Ocak 2022 yılında doğum yapan kadınların sadece 5’inden 3’ü hamilelik esnasında en az bir doz aşı oldu. Yeni bir araştırmaya göre hamilelikte Covid-19 aşısı olunması herhangi bir risk teşkil etmiyor.

Kanada’da yer alan British Columbia Çocuk Hastanesi Araştırma Enstitüsü’ne mensup Manish Sadarangani ve meslektaşları; 11 ay boyunca, 15 ila 49 yaşında 191.360 kişi üzerine gerçekleştirdikleri araştırmada, katılımcılardan Pfizer/BioNTech veya Moderna korona virüs aşılarının birinci veya ikinci dozunu aldıktan sonra yedi gün içerisinde yaşadıkları yan etkileri raporlandırmalarını istediler. Katılımcılar üç gruba ayrıldı: Covid-19 aşısı olan hamileler, aşı olmamış hamileler ve hamile olmayıp aşı olanlar.

İlk aşı dozundan sonra yedi gün içerisinde 5597 aşılı katılımcının yüzde 1.5’inde ölü doğum veya düşük yaşandığı görüldü. Bu durum, araştırmadan yedi gün evvel ölü doğum veya düşük deneyimleyen aşı olmayan 339 kişinin yüzde 2.1’i ile kıyaslandı. Araştırmacılar bu amaçla aşılı olup da hamile olmayan katılımcıların hastaneye yatırılma oranlarını değerlendirdi. Bu kişiler arasında sadece yüzde 0.6’sının ilk doz aşının ardından yedi gün içerisinde herhangi bir nedenle hastaneye yatırıldığı görüldü.

Vajinal kanama, anormal fetüs kalp hızı ve fetüsün yeterince hareketli olmaması gibi diğer sorunlar katılımcılar tarafından nadiren raporlandırıldı.

Edinburgh Üniversitesi’nden Sarah Stock, “hamilelikte aşı olmaya ilişkin ciddi bir güvenlik sorununa dair herhangi bir kanıt bulunmaması oldukça rahatlatıcı” olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Aynı Nehre İki Kez Girilir mi? Wittgenstein’a Karşı Herakleitos

Ludwig Wittgenstein bir keresinde arkadaşına "Ben dindar bir adam değilim, ama her sorunu dinî bir bakış açısıyla...

Uzayın Sömürgeleştirilmesi, Kapitalizmin Emrinde Dünyanın Yok Edilmesi Demektir

50 yılı aşkın bir süre önce Alman filozof Günther Anders, uzay yolculuğunun güç ve kâr için kullanılma...

Teknik Nesne Yaratımı

Yaratının mekânsal evrensellik ve zamansal sonsuzluktan ibaret iki boyut içerisinde sürekliliği, ancak teknik nesneler nihai kullanım amacından...

Dublaj Üzerine

Terkip sanatının olanakları sonsuz değilse de korkutucu olma eğilimindedir. Yunanlar, aslan başlı, ejderha başlı ve keçi başlı...

Utancı Düşünmek: “Uçağa bindiği için utanç duyabilen herkes seçkindir”

Uçakla Barselona’ya gittiğiniz için veya pazar günü biftek yediğiniz için utanç duyuyor musunuz? Aslında utanç duygusu zamansızdır,...

Totaliter Dostluk: Carl Schmitt Çağdaş Çin’de

Son birkaç yıldır Alman hukukçu Carl Schmitt'in çalışmaları Çin'de tam anlamıyla bir bomba etkisi yarattı. Floria Sapio,...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

İşe Yaramaz

Gençliğimden bu yana ara ara nükseden depresyondan muzdaribim. Bu...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler