Hamilelikte COVID-19 Aşısı Güvenli

New Scientist’te yer alan habere göre, yaygın Covid-19 aşılarının hamilelikte kullanımı herhangi bir sağlık riski taşımıyor.

Pandemi boyunca hamilelikte Covid-19 aşısı olunmasının riskleri olup olmadığı tartışılagelmişti. Her ne kadar kadınların hamilelikte aşı olması tavsiye edilse de İngiltere’de Ocak 2022 yılında doğum yapan kadınların sadece 5’inden 3’ü hamilelik esnasında en az bir doz aşı oldu. Yeni bir araştırmaya göre hamilelikte Covid-19 aşısı olunması herhangi bir risk teşkil etmiyor.

Kanada’da yer alan British Columbia Çocuk Hastanesi Araştırma Enstitüsü’ne mensup Manish Sadarangani ve meslektaşları; 11 ay boyunca, 15 ila 49 yaşında 191.360 kişi üzerine gerçekleştirdikleri araştırmada, katılımcılardan Pfizer/BioNTech veya Moderna korona virüs aşılarının birinci veya ikinci dozunu aldıktan sonra yedi gün içerisinde yaşadıkları yan etkileri raporlandırmalarını istediler. Katılımcılar üç gruba ayrıldı: Covid-19 aşısı olan hamileler, aşı olmamış hamileler ve hamile olmayıp aşı olanlar.

İlk aşı dozundan sonra yedi gün içerisinde 5597 aşılı katılımcının yüzde 1.5’inde ölü doğum veya düşük yaşandığı görüldü. Bu durum, araştırmadan yedi gün evvel ölü doğum veya düşük deneyimleyen aşı olmayan 339 kişinin yüzde 2.1’i ile kıyaslandı. Araştırmacılar bu amaçla aşılı olup da hamile olmayan katılımcıların hastaneye yatırılma oranlarını değerlendirdi. Bu kişiler arasında sadece yüzde 0.6’sının ilk doz aşının ardından yedi gün içerisinde herhangi bir nedenle hastaneye yatırıldığı görüldü.

Vajinal kanama, anormal fetüs kalp hızı ve fetüsün yeterince hareketli olmaması gibi diğer sorunlar katılımcılar tarafından nadiren raporlandırıldı.

Edinburgh Üniversitesi’nden Sarah Stock, “hamilelikte aşı olmaya ilişkin ciddi bir güvenlik sorununa dair herhangi bir kanıt bulunmaması oldukça rahatlatıcı” olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Althusser’in Temel Fikirleri ve Bunların Edebi ve Siyasi Bağlamı

Althusser bir Marksistti ancak o, Marx'ın ilk çalışmalarına odaklanan çoğu sol düşünürün aksine, daha çok "bilimsel-kuramcı" ve...

Suçlar ve Kabahatler

Terri Murray, Sokrates ve Woody Allen ile etiğin özüne iniyor. (SPOİLER İÇERİR!) "Babamın...

Adorno Netflix İzler Miydi?

Adorno, "kültür endüstrisi" kavramıyla sanatın bir meta haline gelmesini eleştirmektedir. Hollywood'daki seri üretimi ve radyoda cazın yayılmasını...

Modernliğin Uçurumunda

Antonia Grunenberg, Catherine Newmark ile bir röportajda. Hannah Arendt sadece totaliter yönetimi analiz etmekle...

Kocayayla’da Festival Var

Pencereden bakınca birbiri ardına sıralanmış ağaçları izliyor, yattığınız yerden baykuşların serenadını dinliyor, kozalakları takip ederek yürüyorsunuz. Üstelik...

Raymond Williams’ın Radikal Ütopyası

İngiliz solunun büyük ismi Raymond Williams pek çok başarısıyla bilinir. Bu başarılar, dilin toplumsal katmanları üzerine öncü...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler