Fetüsün Cinsiyeti Hamilelikte COVID-19’a Bağışıklık Yanıtını Etkiliyor


Yeni bir araştırmaya göre, erkek plasentalar dişi plasentalara nazaran daha fazla proinflamatuar molekül ürettiklerinden erkek fetüse sahip hamile kadınlar COVID-19 enfeksiyonu karşısında daha az antikor üretiyor. Amanda Heidt’in The Scientist dergisinde yayınlanan haberi bu araştırmanın sonuçlarına ışık tutuyor.Ekim ayında Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre hamile kadınlar bebeklerinin cinsiyetine göre COVID-19’a farklı bağışıklık reaksiyonu gösteriyor. Erkek plasentalar, anne COVID-19’a yakalandıktan sonra daha fazla proinflamatuar gen ve protein üretirken, erkek bebek taşıyan hamile kadınların enfeksiyon sonrası daha az antikor ürettiği ve fetüse daha az antikor aktardığı görüldü.

Fetüsün cinsiyetinin annenin bağışıklık yanıtını da etkilediği görülüyor. COVID-19’a yakalanmış olan hamile kadınlar arasında erkek fetüs taşıyanların daha az antikor ürettiği, dolayısıyla erkek bebeklere daha az antikor aktardığı görüldü.

“Bebeğin cinsiyetinin annenin viral bir enfeksiyona nasıl yanıt verdiğini belirlediğini görmek ilginç,” diyor Yale Üniversitesi’nde immunolog olarak çalışan Akiko Iwasaki. “Annenin enfeksiyon kapmasının fetüsü ciddi ölçüde etkilediğini biliyoruz ama [bu son araştırma] anne ve fetüs arasında karşılıklı bir aktarım olduğunu gösteriyor.”

COVID-19 pandemisinin ortaya çıktığı ilk günlerden itibaren araştırmacılar virüse erkeklerin ve kadınların bağışıklık sisteminin farklı yanıtlar verdiğini gözlemliyordu. Iwasaki’nin gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, erkekler daha fazla koronavirüs kapıyor ve hastalık sonucu daha fazla yaşamlarını yitiriyorlar. Bunun nedeninin erkeklerde bağışıklık yanıtının daha yavaş gelişmesi ve erkeklerin daha fazla proinflamatuar molekül üretmeleri olduğu ifade ediliyor.

COVID-19 pandemisinin ortaya çıktığı ilk günlerden itibaren araştırmacılar virüse erkeklerin ve kadınların bağışıklık sisteminin farklı yanıtlar verdiğini gözlemliyordu.

Ancak hamilelik ile COVID-19 arasındaki bağlantı üzerine pek bilgimiz yoktu. Massachusetts Hastanesi ve Harvard Tıp Fakültesi bunu ortaya çıkarmak için Nisan 2020’de kan ve plasenta örnekleri toplamaya başladı. Araştırma ekibi; 38’i hamileliklerinin son üç ayında COVID-19’a yakalanmış olan [aşı olmamış] 68 kadının plasentalarını, kanını ve göbek bağının kanını inceledi.

Araştırma sonucunda COVID-19’a maruz kalan annelerin taşıdığı erkek plasentalarda interferon-uyarılmış genler denen proinflamatuar bağışıklık aktivasyonunun daha fazla görüldüğü ve bu plasentaların daha fazla sitokin ürettiği gözlemlendi. Bu sayede erkek fetüsler enfeksiyondan daha iyi korunabilse de rahimde enflamasyona maruz kalmanın ileride nöro-gelişimsel veya metabolik hastalığa yakalanma riskini artırdığı ifade ediliyor.

Fetüsün cinsiyetinin annenin bağışıklık yanıtını da etkilediği görülüyor. COVID-19’a yakalanmış olan hamile kadınlar arasında erkek fetüs taşıyanların daha az antikor ürettiği, dolayısıyla erkek bebeklere daha az antikor aktardığı görüldü. Bu durumun doğum sonrası erkeklerin COVID-19’a yakalanma ihtimalini artırdığı ifade ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Aynı Nehre İki Kez Girilir mi? Wittgenstein’a Karşı Herakleitos

Ludwig Wittgenstein bir keresinde arkadaşına "Ben dindar bir adam değilim, ama her sorunu dinî bir bakış açısıyla...

Uzayın Sömürgeleştirilmesi, Kapitalizmin Emrinde Dünyanın Yok Edilmesi Demektir

50 yılı aşkın bir süre önce Alman filozof Günther Anders, uzay yolculuğunun güç ve kâr için kullanılma...

Teknik Nesne Yaratımı

Yaratının mekânsal evrensellik ve zamansal sonsuzluktan ibaret iki boyut içerisinde sürekliliği, ancak teknik nesneler nihai kullanım amacından...

Dublaj Üzerine

Terkip sanatının olanakları sonsuz değilse de korkutucu olma eğilimindedir. Yunanlar, aslan başlı, ejderha başlı ve keçi başlı...

Utancı Düşünmek: “Uçağa bindiği için utanç duyabilen herkes seçkindir”

Uçakla Barselona’ya gittiğiniz için veya pazar günü biftek yediğiniz için utanç duyuyor musunuz? Aslında utanç duygusu zamansızdır,...

Totaliter Dostluk: Carl Schmitt Çağdaş Çin’de

Son birkaç yıldır Alman hukukçu Carl Schmitt'in çalışmaları Çin'de tam anlamıyla bir bomba etkisi yarattı. Floria Sapio,...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

İşe Yaramaz

Gençliğimden bu yana ara ara nükseden depresyondan muzdaribim. Bu...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler