Fetüsün Cinsiyeti Hamilelikte COVID-19’a Bağışıklık Yanıtını Etkiliyor


Yeni bir araştırmaya göre, erkek plasentalar dişi plasentalara nazaran daha fazla proinflamatuar molekül ürettiklerinden erkek fetüse sahip hamile kadınlar COVID-19 enfeksiyonu karşısında daha az antikor üretiyor. Amanda Heidt’in The Scientist dergisinde yayınlanan haberi bu araştırmanın sonuçlarına ışık tutuyor.Ekim ayında Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre hamile kadınlar bebeklerinin cinsiyetine göre COVID-19’a farklı bağışıklık reaksiyonu gösteriyor. Erkek plasentalar, anne COVID-19’a yakalandıktan sonra daha fazla proinflamatuar gen ve protein üretirken, erkek bebek taşıyan hamile kadınların enfeksiyon sonrası daha az antikor ürettiği ve fetüse daha az antikor aktardığı görüldü.

Fetüsün cinsiyetinin annenin bağışıklık yanıtını da etkilediği görülüyor. COVID-19’a yakalanmış olan hamile kadınlar arasında erkek fetüs taşıyanların daha az antikor ürettiği, dolayısıyla erkek bebeklere daha az antikor aktardığı görüldü.

“Bebeğin cinsiyetinin annenin viral bir enfeksiyona nasıl yanıt verdiğini belirlediğini görmek ilginç,” diyor Yale Üniversitesi’nde immunolog olarak çalışan Akiko Iwasaki. “Annenin enfeksiyon kapmasının fetüsü ciddi ölçüde etkilediğini biliyoruz ama [bu son araştırma] anne ve fetüs arasında karşılıklı bir aktarım olduğunu gösteriyor.”

COVID-19 pandemisinin ortaya çıktığı ilk günlerden itibaren araştırmacılar virüse erkeklerin ve kadınların bağışıklık sisteminin farklı yanıtlar verdiğini gözlemliyordu. Iwasaki’nin gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, erkekler daha fazla koronavirüs kapıyor ve hastalık sonucu daha fazla yaşamlarını yitiriyorlar. Bunun nedeninin erkeklerde bağışıklık yanıtının daha yavaş gelişmesi ve erkeklerin daha fazla proinflamatuar molekül üretmeleri olduğu ifade ediliyor.

COVID-19 pandemisinin ortaya çıktığı ilk günlerden itibaren araştırmacılar virüse erkeklerin ve kadınların bağışıklık sisteminin farklı yanıtlar verdiğini gözlemliyordu.

Ancak hamilelik ile COVID-19 arasındaki bağlantı üzerine pek bilgimiz yoktu. Massachusetts Hastanesi ve Harvard Tıp Fakültesi bunu ortaya çıkarmak için Nisan 2020’de kan ve plasenta örnekleri toplamaya başladı. Araştırma ekibi; 38’i hamileliklerinin son üç ayında COVID-19’a yakalanmış olan [aşı olmamış] 68 kadının plasentalarını, kanını ve göbek bağının kanını inceledi.

Araştırma sonucunda COVID-19’a maruz kalan annelerin taşıdığı erkek plasentalarda interferon-uyarılmış genler denen proinflamatuar bağışıklık aktivasyonunun daha fazla görüldüğü ve bu plasentaların daha fazla sitokin ürettiği gözlemlendi. Bu sayede erkek fetüsler enfeksiyondan daha iyi korunabilse de rahimde enflamasyona maruz kalmanın ileride nöro-gelişimsel veya metabolik hastalığa yakalanma riskini artırdığı ifade ediliyor.

Fetüsün cinsiyetinin annenin bağışıklık yanıtını da etkilediği görülüyor. COVID-19’a yakalanmış olan hamile kadınlar arasında erkek fetüs taşıyanların daha az antikor ürettiği, dolayısıyla erkek bebeklere daha az antikor aktardığı görüldü. Bu durumun doğum sonrası erkeklerin COVID-19’a yakalanma ihtimalini artırdığı ifade ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Althusser’in Temel Fikirleri ve Bunların Edebi ve Siyasi Bağlamı

Althusser bir Marksistti ancak o, Marx'ın ilk çalışmalarına odaklanan çoğu sol düşünürün aksine, daha çok "bilimsel-kuramcı" ve...

Suçlar ve Kabahatler

Terri Murray, Sokrates ve Woody Allen ile etiğin özüne iniyor. (SPOİLER İÇERİR!) "Babamın...

Adorno Netflix İzler Miydi?

Adorno, "kültür endüstrisi" kavramıyla sanatın bir meta haline gelmesini eleştirmektedir. Hollywood'daki seri üretimi ve radyoda cazın yayılmasını...

Modernliğin Uçurumunda

Antonia Grunenberg, Catherine Newmark ile bir röportajda. Hannah Arendt sadece totaliter yönetimi analiz etmekle...

Kocayayla’da Festival Var

Pencereden bakınca birbiri ardına sıralanmış ağaçları izliyor, yattığınız yerden baykuşların serenadını dinliyor, kozalakları takip ederek yürüyorsunuz. Üstelik...

Raymond Williams’ın Radikal Ütopyası

İngiliz solunun büyük ismi Raymond Williams pek çok başarısıyla bilinir. Bu başarılar, dilin toplumsal katmanları üzerine öncü...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler