Fetüsün Cinsiyeti Hamilelikte COVID-19’a Bağışıklık Yanıtını Etkiliyor


Yeni bir araştırmaya göre, erkek plasentalar dişi plasentalara nazaran daha fazla proinflamatuar molekül ürettiklerinden erkek fetüse sahip hamile kadınlar COVID-19 enfeksiyonu karşısında daha az antikor üretiyor. Amanda Heidt’in The Scientist dergisinde yayınlanan haberi bu araştırmanın sonuçlarına ışık tutuyor.Ekim ayında Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre hamile kadınlar bebeklerinin cinsiyetine göre COVID-19’a farklı bağışıklık reaksiyonu gösteriyor. Erkek plasentalar, anne COVID-19’a yakalandıktan sonra daha fazla proinflamatuar gen ve protein üretirken, erkek bebek taşıyan hamile kadınların enfeksiyon sonrası daha az antikor ürettiği ve fetüse daha az antikor aktardığı görüldü.

Fetüsün cinsiyetinin annenin bağışıklık yanıtını da etkilediği görülüyor. COVID-19’a yakalanmış olan hamile kadınlar arasında erkek fetüs taşıyanların daha az antikor ürettiği, dolayısıyla erkek bebeklere daha az antikor aktardığı görüldü.

“Bebeğin cinsiyetinin annenin viral bir enfeksiyona nasıl yanıt verdiğini belirlediğini görmek ilginç,” diyor Yale Üniversitesi’nde immunolog olarak çalışan Akiko Iwasaki. “Annenin enfeksiyon kapmasının fetüsü ciddi ölçüde etkilediğini biliyoruz ama [bu son araştırma] anne ve fetüs arasında karşılıklı bir aktarım olduğunu gösteriyor.”

COVID-19 pandemisinin ortaya çıktığı ilk günlerden itibaren araştırmacılar virüse erkeklerin ve kadınların bağışıklık sisteminin farklı yanıtlar verdiğini gözlemliyordu. Iwasaki’nin gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, erkekler daha fazla koronavirüs kapıyor ve hastalık sonucu daha fazla yaşamlarını yitiriyorlar. Bunun nedeninin erkeklerde bağışıklık yanıtının daha yavaş gelişmesi ve erkeklerin daha fazla proinflamatuar molekül üretmeleri olduğu ifade ediliyor.

COVID-19 pandemisinin ortaya çıktığı ilk günlerden itibaren araştırmacılar virüse erkeklerin ve kadınların bağışıklık sisteminin farklı yanıtlar verdiğini gözlemliyordu.

Ancak hamilelik ile COVID-19 arasındaki bağlantı üzerine pek bilgimiz yoktu. Massachusetts Hastanesi ve Harvard Tıp Fakültesi bunu ortaya çıkarmak için Nisan 2020’de kan ve plasenta örnekleri toplamaya başladı. Araştırma ekibi; 38’i hamileliklerinin son üç ayında COVID-19’a yakalanmış olan [aşı olmamış] 68 kadının plasentalarını, kanını ve göbek bağının kanını inceledi.

Araştırma sonucunda COVID-19’a maruz kalan annelerin taşıdığı erkek plasentalarda interferon-uyarılmış genler denen proinflamatuar bağışıklık aktivasyonunun daha fazla görüldüğü ve bu plasentaların daha fazla sitokin ürettiği gözlemlendi. Bu sayede erkek fetüsler enfeksiyondan daha iyi korunabilse de rahimde enflamasyona maruz kalmanın ileride nöro-gelişimsel veya metabolik hastalığa yakalanma riskini artırdığı ifade ediliyor.

Fetüsün cinsiyetinin annenin bağışıklık yanıtını da etkilediği görülüyor. COVID-19’a yakalanmış olan hamile kadınlar arasında erkek fetüs taşıyanların daha az antikor ürettiği, dolayısıyla erkek bebeklere daha az antikor aktardığı görüldü. Bu durumun doğum sonrası erkeklerin COVID-19’a yakalanma ihtimalini artırdığı ifade ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Batı’da Yeni Ne Var?

Kabul edelim, westernler ciddiye alınmıyor! Elbette western’i nasıl da sevdiğini ilan eden aydın sıkıntısı çekmiyoruz. Bir sürü...

Şiir Kime Seslenir?

Şiir kime seslenir? Bu soruyu ancak bir şiirin muhatabının gerçek bir insan değil bir mecburiyet olduğu anlaşıldığı...

Arter’de Bu Ay

Geçtiğimiz hafta, basın toplantılarına katılmaya özen gösterdiğim ama her zaman yakalayamadığım için üzüldüğüm Arter’in gönlünü almaya karar...

Kognitaryanın Özneleşmesi

Son yıllar çağdaş özneleştirmenin yeni bir tekno-sosyal yapısına tanıklık etti. Ben de içinde bulunduğumuz çağda otonom ve...

Lukács’ın Roman Kuramı

György Lukács’ın adı günümüzde roman çalışmalarıyla bağlantılı olarak ya 1914-1916 arasında yazdığı Roman Kuramı ya da bunun...

Adorno: Yıkıcı Proje

“Düşünce için aslında, madenci özdeyişinin yasakladığı şeyi yapmaktan başka hiçbir olasılık, hiçbir fırsat yoktur; karanlıkta lambasız,...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler