350’den Fazla Tür Habitatlarının Yarısından Çoğunu Kaybedebilir


Dünyada giderek artan gıda talebini karşılamak üzere topraklar tarıma tahsis ediliyor. Mevcut yeme alışkanlıklarımızı sürdürmemiz halinde, kara hayvanlarının neredeyse yüzde 90’ı, 2050 yılına kadar doğal yaşam alanlarının bir kısmını kaybedebilir. Toprakların tarıma tahsis edilmesi dünya çapında pek çok türün yaşamını tehdit ediyor. Mevcut tahminlere göre, önümüzdeki 30 yıl boyunca gıda talebini karşılamak için 2 ila 10 milyon kilometre kare yeni toprağa ihtiyacımız olacak.

Leeds Üniversitesi’nden David Williams ve meslektaşları, mevcut gidişata dayalı bir model geliştirerek artan tarımın, karada yaşayan neredeyse 20.000 memelinin, amfibik hayvanın ve kuşun doğal yaşam alanlarını nasıl etkilediğini gösterdi. Başka bir araştırmada dünyada primatların çoğunluğunun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu görülmüştü.

Williams ve ekibi, bu modelde 2050 yılına kadar 17.000’den fazla türün doğal yaşam alanlarının bir kısmını yitireceğini gösterdi. 1250’den fazla türün yaşam alanlarının yüzde 25’ini, en az 350 türün ise yaşam alanlarının yarısından fazlasını kaybedeceği öngörülüyor.

Sahra-altı Afrika ülkeleri ve Brezilya’da Atlantik yağmur ormanı bundan en çok etkilenen bölgeler ama her kıtada kayıplar yaşanacak.

“Önümüzdeki on yıllarda muazzam miktarda gıda üretmemiz gerekiyor. Nüfus ve insanların refah oranı arttıkça, çevresel masrafları yüksek olan bilhassa et ve süt ürünleri gibi gıdaların tüketimi de artıyor. Yiyecek inek elde etmek için o ineği epey kaloriyle beslemeniz gerek,” diyor Williams. Bu yüzden sırf büyük baş hayvan yetiştirmek için ciddi oranda toprağın tarıma açılması gerekecek.

Araştırmacılar bu modelde alternatif gelecek senaryolarını da test ettiler. Buna göre aslında bu habitat kaybı neredeyse tamamen önlenebilir. Bunun için sadece yeme alışkanlıklarını değiştirmemiz gerek.

Bilhassa ekonomik açıdan gelişmiş ülkelerde atık gıdayı azaltmak ve daha bitki temelli bir diyete geçiş yapmak bu habitat kaybını engelleyebilir. Araştırmanın yazarlarından Oxford Üniversitesi’nden Michael Clark’a göre tarımı biyo-çeşitliliğin tehdit altında olduğu ülkelerden çekebilir, gıda üretimine daha az tolerans gösteren türleri bu şekilde koruyabiliriz.

Cambridge Üniversitesi’nden Andrew Balmford’a göre, diyetimizi değiştirmek ve yenmeden atılan gıda miktarını azaltmak biyo-çeşitliliği desteklediği gibi iklim değişimiyle mücadele etmemize de yardımcı olacaktır.


 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Virüs: Figür ve Altyapı

i. Eleştiri ne, kavram ya da kitap ne diye sormamalı belki de; neden bu eleştiri, bu kavram, bu kitap diye...

Yapısızlığın Tiranlığı

(Bu yazı, Mayıs 1970’te yapılan bir konuşmanın deşifresidir.) Damage'da demokrasiyi seviyoruz ve daha fazla demokrasi olması gerektiğini düşünüyoruz. Demokrasi talepkardır:...

Kriptopara Madenciliğinin İklim Krizine Etkileri

İyi zamanlarda Bitcoin madenciliği gece gündüz süren bir iş. Bangkok’un dışında bir yerleşim yeri olan Nonthaburi’de, bir tesisin binlerce makinesi...

Aktarım ve Karşı Aktarım – 2

Tekrarlar ve Rastlaşmalar Bir Başkadır dizisinde kapalı bir evren yaratılır. Tüm kişiler ve onların yaşam alanları belli belirsiz koridorlardan, aralıklardan...

Bir Kayıt Formu Olarak Kompost ve Aynı Sofrayı Paylaşmak

Sibel Horada’nın 17 Kasım – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında Depo’da yer alan sergisi Bir İç Mekân Bahçesi’ne, Sibel’in...

Tutunamayanlar’da Ölümün Keşfi – 3

“O halde benliğimin yok olacak olması karşısında soğukkanlı mıyım? Tam olarak değil. Bu benlik denen şey var oldukça, onun...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler