Bilinç, Beynin Bilgi Açısından Zengin Enerji Alanı Olabilir Mi?


Surrey Üniversitesi’nden Profesör Johnjoe McFadden’in geliştirdiği bilinçli elektromanyetik enformasyon (cemi) alan kuramına göre, bilinç, beynin genel elektromanyetik alanında kodlanmış fiziksel olarak entegre ve nedensel olarak aktif enformasyon olarak adlandırılabilir.

McFadden’in öne sürdüğü cemi alan kuramı bilimsel olarak kabul gören bir olgu: beyindeki ve sinir sistemindeki nöronlar aktive olduğunda, kablolar gibi uzanan sinir tellerine elektrik sinyalleri göndermekle kalmazlar onları çevreleyen dokuya elektro-manyetik bir enerji akımı da iletirler.

Bu genelde ciddiye alınmayan enerji, sinirlerin taşıdığı bilginin aynısını maddi-olmayan enerji dalgası şeklinde taşır. Bu elektro-manyetik alan, elektroensefalogram (EEG) ve manyetoensefalografi (MEG) gibi teknikler sayesinde taranıyor, ancak şimdiye kadar beyin işlevleri açısından bir önemi olabileceği düşünülmemişti.

Profesör McFadden, beynin enformasyon açısından zengin elektromanyetik alanının bilincin merkezi olduğunu düşünüyor. 22 Eylül 2020 tarihinde, Neuroscience of Consciousness dergisinde yayımlanan kuramında bunu şöyle açıklar:

“Bilincin asli bir vasfı da bağlı veya entegre enformasyonu temsil etmesidir, bu da giderek, bilincin fiziksel cevherinin beyindeki entegre bilgiyi kodlama kapasitesine sahip olması gerektiğine inanılmasına yol açmıştır. Ancak Ralph Landauer’in ısrarla belirttiği üzere, ‘enformasyon fizikseldir,’ yani entegre enformasyonun, fiziksel olarak entegre olması gerekir. Burada, ‘entegre enformasyon’ tabir edilen şeye dönük, sinirsel enformasyon işleme ve konvansiyonel bilişsayım gibi örneklerin neredeyse tamamının, zamansal olarak entegre olduklarını, yani çıktıların çoklu girdilerle ilintili olduğunu iddia ediyorum: enformasyon entegrasyonu zamanda gerçekleşir, uzayda değil, bu yüzden de fiziksel olarak entegre enformasyona tekabül edemezler.

Sadece enerji alanlarının, uzayda enformasyonu entegre etme kapasitesine sahip olduğunu belirtiyorum. Bilincin, beynin genel elektromanyetik alanında (EM) kodlanmış olan fiziksel olarak entegre, nedensel olarak aktif enformasyon olduğunu öne süren bilinçli elektromanyetik enformasyon (cemi) alan kuramını kullanıyorum. Bu kuramı genişleterek, bilincin zamanda değil uzayda, beynin EM alanında algoritmalar uyguladığını öne sürüyorum. Cemi alan kuramının, bilincin gözlemlenen niteliklerinin çoğunu nasıl açıkladığını gösteriyor ve kuramın yakın zamanda deneysel olarak ne şekilde desteklendiğini açıklıyorum. Ayrıca kuramın henüz test edilmemiş birkaç öngörüsünü de açıklayarak, bunların yapay bilinç tasarlamak için ne gibi çıkarımlar sunduğunu gösteriyorum. Cemi alan kuramı, madde ve ruh değil madde ve enerji arasındaki farka dayalı bir bilimsel düalizm öne sürmektedir.”

“Beyin maddesinin nasıl farkındalık kazandığı ve düşünmeyi başardığı filozofların, teologların, mistiklerin ve sıradan insanların bin yıllardır kafa yorduğu bir gizem. Bana kalırsa, bu gizem çözüldü. Bilinç, bizlerin ‘özgür irade’ ve istemli davranış dediğimiz şeyleri gerçekleştirmek üzere beynin kendiliğinden ortaya çıkan elektromanyetik alanına bağlanan sinirlerin deneyimi,” diyor McFadden.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Isabel Allende: “Ekonomik bağımsızlık olmadan feminizm olmaz”

İspanyolca dilinde dünyanın en çok okunan yazarı Isabel Allende, Violeta isimli romanında, 20. yüzyılın büyük olaylarını ve...

Neden Mars?

Ajansların ve şirketlerin uzay araştırmalarının tek hedefi Mars gibi görünüyor. Peki, nedir Kızıl Gezegen'i bu kadar özel...

Nihilist Matematikçi: Sofya Kovalevskaya

Bilime katkılarının yanında Kovalevskaya ayrıca birkaç hatıra yazısı, iki oyun ve yarı otobiyografik bir roman yazdı.

Yapay Zekayı Yeniden Düşünmek: Dağıtılmış Biliş ve Genişletilmiş Bedensellik

Yapay zekanın bir kamu malı olduğu ve gelişimine toplu olarak müdahil olmamız gerektiği fikri üzerine bir savunma.

Tarihsel Zamanın Askıya Alınması

Andrea Cavaletti: Sunuş Burada sunduğumuz “Tarihsel Zamanın Askıya Alınması” metni, Furio Jesi'nin 1968 ile...

Sinemaya Yeni Bir Soluk: WideAngle

Geçtiğimiz günlerde Wideangle diye bir platform ile karşılaştım ve Blockchaindünyasını yakalamış bu güncel platformun perde arkasını merak...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler