Bilinç, Beynin Bilgi Açısından Zengin Enerji Alanı Olabilir Mi?


Surrey Üniversitesi’nden Profesör Johnjoe McFadden’in geliştirdiği bilinçli elektromanyetik enformasyon (cemi) alan kuramına göre, bilinç, beynin genel elektromanyetik alanında kodlanmış fiziksel olarak entegre ve nedensel olarak aktif enformasyon olarak adlandırılabilir.

McFadden’in öne sürdüğü cemi alan kuramı bilimsel olarak kabul gören bir olgu: beyindeki ve sinir sistemindeki nöronlar aktive olduğunda, kablolar gibi uzanan sinir tellerine elektrik sinyalleri göndermekle kalmazlar onları çevreleyen dokuya elektro-manyetik bir enerji akımı da iletirler.

Bu genelde ciddiye alınmayan enerji, sinirlerin taşıdığı bilginin aynısını maddi-olmayan enerji dalgası şeklinde taşır. Bu elektro-manyetik alan, elektroensefalogram (EEG) ve manyetoensefalografi (MEG) gibi teknikler sayesinde taranıyor, ancak şimdiye kadar beyin işlevleri açısından bir önemi olabileceği düşünülmemişti.

Profesör McFadden, beynin enformasyon açısından zengin elektromanyetik alanının bilincin merkezi olduğunu düşünüyor. 22 Eylül 2020 tarihinde, Neuroscience of Consciousness dergisinde yayımlanan kuramında bunu şöyle açıklar:

“Bilincin asli bir vasfı da bağlı veya entegre enformasyonu temsil etmesidir, bu da giderek, bilincin fiziksel cevherinin beyindeki entegre bilgiyi kodlama kapasitesine sahip olması gerektiğine inanılmasına yol açmıştır. Ancak Ralph Landauer’in ısrarla belirttiği üzere, ‘enformasyon fizikseldir,’ yani entegre enformasyonun, fiziksel olarak entegre olması gerekir. Burada, ‘entegre enformasyon’ tabir edilen şeye dönük, sinirsel enformasyon işleme ve konvansiyonel bilişsayım gibi örneklerin neredeyse tamamının, zamansal olarak entegre olduklarını, yani çıktıların çoklu girdilerle ilintili olduğunu iddia ediyorum: enformasyon entegrasyonu zamanda gerçekleşir, uzayda değil, bu yüzden de fiziksel olarak entegre enformasyona tekabül edemezler.

Sadece enerji alanlarının, uzayda enformasyonu entegre etme kapasitesine sahip olduğunu belirtiyorum. Bilincin, beynin genel elektromanyetik alanında (EM) kodlanmış olan fiziksel olarak entegre, nedensel olarak aktif enformasyon olduğunu öne süren bilinçli elektromanyetik enformasyon (cemi) alan kuramını kullanıyorum. Bu kuramı genişleterek, bilincin zamanda değil uzayda, beynin EM alanında algoritmalar uyguladığını öne sürüyorum. Cemi alan kuramının, bilincin gözlemlenen niteliklerinin çoğunu nasıl açıkladığını gösteriyor ve kuramın yakın zamanda deneysel olarak ne şekilde desteklendiğini açıklıyorum. Ayrıca kuramın henüz test edilmemiş birkaç öngörüsünü de açıklayarak, bunların yapay bilinç tasarlamak için ne gibi çıkarımlar sunduğunu gösteriyorum. Cemi alan kuramı, madde ve ruh değil madde ve enerji arasındaki farka dayalı bir bilimsel düalizm öne sürmektedir.”

“Beyin maddesinin nasıl farkındalık kazandığı ve düşünmeyi başardığı filozofların, teologların, mistiklerin ve sıradan insanların bin yıllardır kafa yorduğu bir gizem. Bana kalırsa, bu gizem çözüldü. Bilinç, bizlerin ‘özgür irade’ ve istemli davranış dediğimiz şeyleri gerçekleştirmek üzere beynin kendiliğinden ortaya çıkan elektromanyetik alanına bağlanan sinirlerin deneyimi,” diyor McFadden.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Seçimin Siyasallığında Gezi’nin 10. Yılına Ses Vermek

Siyaset sanatı, siyasal olanı ortadan kaldırma sanatından ibarettir. Ranciere bu sözüyle siyaseti cemaatleri yönetme...

Gecenin Sonuna Yolculuk: Kirli Bir Kahkaha

Romanın Üslubu: Üçüncü Mevkicilik Romanda insanlık durumlarına karşı, parlak gözlemlerin arasına sıvışmış, tasvirlerin karanlık...

Marx’ın Transandantal Şiiri [I]

Uğur(’)a Giriş Transandantal kavramının felsefede daha önce Duns Scotus’ta kullanıldığını biliyoruz,...

Dünyanın Yeni Aklı: Tinsel ve Sportif Kendilik

Günümüzde yeni bir etik anlayışı var: girişimci etiği. Nicolas Rose bu girişimin ilkelerini şöyle sıralar: “enerji, inisiyatif,...

Jung’un Kırbacı

Carl Gustav Jung’a göre doğa hali içinde yaşam süren “ilkel” insanın, modern Avrupalı bireylerden farklı olarak, alışkın...

Beyinde Beden-Zihin Ağı Keşfedildi

Yeni bir araştırmaya göre; beyinde hareketi kontrol eden bölgeler, düşünceyi ve planlamayı düzenleyen ağlara gömülü olup kan...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

İşe Yaramaz

Gençliğimden bu yana ara ara nükseden depresyondan muzdaribim. Bu...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler