Otizm Teşhisinde 20 Yılda %787 Artış


Neuroscience.news’in haberine göre, 1998 ila 2018’de otizm teşhisi konan kişi sayısı %787 arttı. Bu artış kadınlarda daha yüksek oldu. Yine yetişkinlerde de teşhis oranının arttığı görülüyor. Exeter Üniversitesi’nde gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre son yirmi yılda otizm teşhisi konan insan sayısı %787 artış gösterdi.

Araştırmacılar İngiltere’de medikal kayıtlara bakarak, sağlık hizmetlerinden faydalanan 9 milyon civarında kişiyi taradı. Araştırmacılar ayrıca 2013 yılında kullanımı bırakılan Asperger teşhisinin de o zaman kadar yaygın olarak konduğunu gözlemledi.

Bu artışın nedeninin durumun tanınmasında ve teşhis oranlarında görülen artış olduğu düşünülüyor. Farklı alt-gruplar arasında artış oranının farklı olmasının bu hipotezi doğruladığı öne sürülüyor.

Araştırmanın ilk yazarı Ginny Russel, “otizmin yetişkinlerde ve kadınlarda artış göstermesinin makul bir nedeni olmadığından, çalışmamız; gözlemlenen bu değişimin, illa nöro-gelişimsel hastalıklarda görülen bir artıştan değil muhtemelen teşhis oranlarının yükselmesinden kaynaklandığını öne sürüyor,” diyor.

“Ancak otizm öylece keşfedilmeyi bekleyen bir kıta değil. Neyin otizm olduğunun tanımı da zaman içerisinde değişti, 20 yıl öncesinde genelde kadınların ve yetişkinlerin otizm sahibi olabileceği düşünülmüyordu. Derneklerin ve basının bu konuya değinmesi ve politika değişimleri yetişkinler için değerlendirme merkezlerin artmasına neden oldu, aynı şekilde kadınlar ve kız çocuklarının kendine yakın bulduğu bir otizm anlatısı da gelişti. Sonuç olarak teşhis talebi daha önce hiç bu kadar fazla olmamıştı.”

Araştırmada aynı zamanda her bir gelişim evresinde zaman içerisinde teşhis yaşının da arttığı vurgulanıyor. Okul öncesi dönemde, daha küçük yaşta çocuklarda otizm teşhisinin güç olması bunun nedeni olabilir. Nöro-çeşitlilik hareketinin ve ebeveyn gruplarının çalışmaları da otizmin olumsuz algılanmasının ve damgalanmasının önüne geçmiş olabilir.

Otizm genelde ‘erkek’ hastalığı olarak kavramsallaştırılageldiğinden, bu algının değişmesiyle birlikte kadınlarda ve kız çocuklarında teşhis oranının artmış olabileceği düşünülüyor. Son zamanlarda gerçekten de kız çocuklarında otizm semptomlarının ve seyrinin farklı olduğuna dair çalışmalar yaygınlaştı. Kız çocuklarının otizm semptomlarını ‘maskeleyebildikleri’ öne sürülüyor. Chicago Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Louis Kraus, “kızlarda sosyalleşme ve bir gruba ait olma eğilimi görülüyor,” erkekler ise “kendini yalıtmaya daha eğilimli,” diyor. Bu maskeleme eğiliminin kız çocuklarında otizmin erken yaşta teşhisinin önüne geçtiği düşünülüyor.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Isabel Allende: “Ekonomik bağımsızlık olmadan feminizm olmaz”

İspanyolca dilinde dünyanın en çok okunan yazarı Isabel Allende, Violeta isimli romanında, 20. yüzyılın büyük olaylarını ve...

Neden Mars?

Ajansların ve şirketlerin uzay araştırmalarının tek hedefi Mars gibi görünüyor. Peki, nedir Kızıl Gezegen'i bu kadar özel...

Nihilist Matematikçi: Sofya Kovalevskaya

Bilime katkılarının yanında Kovalevskaya ayrıca birkaç hatıra yazısı, iki oyun ve yarı otobiyografik bir roman yazdı.

Yapay Zekayı Yeniden Düşünmek: Dağıtılmış Biliş ve Genişletilmiş Bedensellik

Yapay zekanın bir kamu malı olduğu ve gelişimine toplu olarak müdahil olmamız gerektiği fikri üzerine bir savunma.

Tarihsel Zamanın Askıya Alınması

Andrea Cavaletti: Sunuş Burada sunduğumuz “Tarihsel Zamanın Askıya Alınması” metni, Furio Jesi'nin 1968 ile...

Sinemaya Yeni Bir Soluk: WideAngle

Geçtiğimiz günlerde Wideangle diye bir platform ile karşılaştım ve Blockchaindünyasını yakalamış bu güncel platformun perde arkasını merak...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler