Depresyon ile Serotonin Bağlantısı Sorgulanıyor

New Scientist dergisinde yayınlanan habere göre, konuya ilişkin daha önce gerçekleştirilmiş 17 çalışmanın gözden geçirildiği bir araştırmada, depresyon ile düşük serotonin düzeyleri arasında herhangi bir bağlantı olduğuna dair bir kanıt bulunamadı. Depresyon tedavisinde sıklıkla kullanılan SSRI antidepresan ilaçları, böyle bir bağlantı olduğunu varsayımına dayanarak düşük serotonin düzeyini hedef alıyordu.

Sarah Wild’ın haberine göre, depresyonun serotonin düzeyiyle bağlantılı olduğunu öne süren bu hipotezin sorgulanması depresyon tedavisinde kullanılan ve beynin serotonine erişimini artırmayı amaçlayan antidepresanların akıbetinin de masaya yatırılmasını gerektirecek.

1960’larda ortaya atılan seratonin hipotezine göre, beyinde yaşanan kimyasal bir dengesizlik sonucu görülen düşük seratonin düzeyleri depresyona yol açmaktadır. Bu yüzden depresyonun tedavi edilmesinde kullanılan en popüler antidepresanlar SSRI kısaltmasıyla bilinen seçici serotonin geri alım inhibitörleri olmuştur.

Ancak University College London kurumuna mensup Joanna Moncrieff ve meslektaşları, konuya ilişkin 17 araştırmayı gözden geçirdiğinde, düşük serotonin etkinliği ve miktarının depresyona neden olduğuna dair herhangi bir bulgu elde edemediler.

“Araştırmamızın sonuçları uyarınca, SSRI antidepresanların ne işe yaradığını bilmiyoruz,” diyor Moncrieff. Ona göre, plasebo etkisi yaratmaları mümkün.

İsveç Karolinska Enstitüsü’nden Johan Lundberg ise incelemede kronik depresyondan mustarip insanlarla ara ara depresyon geçiren insanların birbirinden ayrılmadığını öne sürerek, bu ikinci grupta yer alan insanların ölçümler yapıldığında farklı hallerde olabileceğini, bunun da serotonin düzeylerini etkileyebileceğini iddia ediyor. Kanada Ottowa Üniversitesi’nden Paul Albert ise düşük serotonin seviyesinin depresyona sebebiyet veren faktörlerden sadece biri olduğunu, depresyon tedavisinde plasebo etkisinin mühim olduğu düşünüldüğünde, bu etkiye eşlik eden dopamin salınımının belki de serotonin düzeylerinden daha önemli bir işlevi olabileceğini öne sürüyor.


New Scientist dergisinde yer alan haberi Öznur Karakaş uyarlayarak aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Hiçbir Şey ve Her Şey: İşe Karşı Yas

Babamın ölümü her şeyi değiştirdi. Bir buçuk yıl sürecek bir yasa kafa üstü çakıldım,...

Kimse Sıkılmıyor, Her Şey Sıkıcı

Bu yıl siyaset ve kültür üzerine en ilgi çekici ve kışkırtıcı metinlerden biri Güvencesiz Bilinç Enstitüsü ...

“Moon” (Ay) Filmi Hakkında Bir İnceleme

Duncan Jones'un ilk uzun metraj filmi olan 2009 yapımı “Moon” (Uzay), ilginç bir olay örgüsüne sahip olmakla...

Depresyon ile Serotonin Bağlantısı Sorgulanıyor

New Scientist dergisinde yayınlanan habere göre, konuya ilişkin daha önce gerçekleştirilmiş 17 çalışmanın gözden geçirildiği bir araştırmada,...

“Google Haritalar”da Olmayan Tek Ülke, Güney Kore

Başlığımız "Google Haritalar'ın olmadığı tek ülke, Kuzey Kore" olsaydı çok da şaşırtıcı gelmezdi, fakat ünlü harita uygulamasında...

En İyi Sanal Turlarla Evden Çıkmadan Seyahat Etmeye Ne Dersiniz?

Gezegenimizin büyüleyici harikalarını seyahat etmek ve keşfetmek kulağa çok cazip geliyor. Şüphesiz sizin de gelecekte ziyaret etmek...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler