Depresyon ile Serotonin Bağlantısı Sorgulanıyor

New Scientist dergisinde yayınlanan habere göre, konuya ilişkin daha önce gerçekleştirilmiş 17 çalışmanın gözden geçirildiği bir araştırmada, depresyon ile düşük serotonin düzeyleri arasında herhangi bir bağlantı olduğuna dair bir kanıt bulunamadı. Depresyon tedavisinde sıklıkla kullanılan SSRI antidepresan ilaçları, böyle bir bağlantı olduğunu varsayımına dayanarak düşük serotonin düzeyini hedef alıyordu.

Sarah Wild’ın haberine göre, depresyonun serotonin düzeyiyle bağlantılı olduğunu öne süren bu hipotezin sorgulanması depresyon tedavisinde kullanılan ve beynin serotonine erişimini artırmayı amaçlayan antidepresanların akıbetinin de masaya yatırılmasını gerektirecek.

1960’larda ortaya atılan seratonin hipotezine göre, beyinde yaşanan kimyasal bir dengesizlik sonucu görülen düşük seratonin düzeyleri depresyona yol açmaktadır. Bu yüzden depresyonun tedavi edilmesinde kullanılan en popüler antidepresanlar SSRI kısaltmasıyla bilinen seçici serotonin geri alım inhibitörleri olmuştur.

Ancak University College London kurumuna mensup Joanna Moncrieff ve meslektaşları, konuya ilişkin 17 araştırmayı gözden geçirdiğinde, düşük serotonin etkinliği ve miktarının depresyona neden olduğuna dair herhangi bir bulgu elde edemediler.

“Araştırmamızın sonuçları uyarınca, SSRI antidepresanların ne işe yaradığını bilmiyoruz,” diyor Moncrieff. Ona göre, plasebo etkisi yaratmaları mümkün.

İsveç Karolinska Enstitüsü’nden Johan Lundberg ise incelemede kronik depresyondan mustarip insanlarla ara ara depresyon geçiren insanların birbirinden ayrılmadığını öne sürerek, bu ikinci grupta yer alan insanların ölçümler yapıldığında farklı hallerde olabileceğini, bunun da serotonin düzeylerini etkileyebileceğini iddia ediyor. Kanada Ottowa Üniversitesi’nden Paul Albert ise düşük serotonin seviyesinin depresyona sebebiyet veren faktörlerden sadece biri olduğunu, depresyon tedavisinde plasebo etkisinin mühim olduğu düşünüldüğünde, bu etkiye eşlik eden dopamin salınımının belki de serotonin düzeylerinden daha önemli bir işlevi olabileceğini öne sürüyor.


New Scientist dergisinde yer alan haberi Öznur Karakaş uyarlayarak aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Gönüllü Rezalet Üzerine

Terrabayt Sohbetleri'nin bu programında Koray Kırmızısakal ve Onur Alptekin gönüllü rezalet biçimleri üzerine konuştu.

Manasız Maneviyat: Günümüzde Maneviyat Krizi

Terrabayt Sohbetleri'nin bu programında Koray Kırmızısakal ve Onur Alptekin günümüzde maneviyat krizini ve yükselen yeni spiritüelizmleri konuştu.

Çağımızda Deneyim Krizi

Terrabayt Sohbetleri'nin bu programında Koray Kırmızısakal ve Onur Alptekin, çağımızda deneyim krizini konuştu. Program boyunca Siegfried Kracauer'e,...

Gelecekbilim Kongresi ya da İdeolojinin Yönetici Gücü

Yok-Yer'den Okumalar'ın bu programında Koray Kırmızısakal ile Onur Alptekin, Stanislaw Lem'in Gelecekbilim Kongresi adlı distopik romanını konuştu.

Gecenin Sonu

Eserin ve Yazarın Politik Konumu Sıradan bir mesele bile metne düştüğünde politikleşir fakat sokakta...

Kendi Sözleriyle, Kenneth Anger

Dazed 20. yaş gününü kutluyor. Bu vesile ile sormak isterim: 20 yaşında olmakla ilgili neler hatırlıyorsunuz?

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

İşe Yaramaz

Gençliğimden bu yana ara ara nükseden depresyondan muzdaribim. Bu...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler