Asuman Dabak: “Sırada Serbest Atlayış Yapmak Var”


Günsu Özkarar, oyuncu Asuman Dabak’la yeni projesi Hayat Bi’ Gün şarkısı, geçirdiği sağlık sorunu sonrası yaşama bakışı, pandemi deneyimi üzerine söyleşiyor.

Özkarar: Öncelikle yeni projeniz hayırlı uğurlu olsun. Enerjisi bol şahane bir işe imza attınız. Bu fikrin oluşmasında nasıl bir süreç sizi takip etti? Bize bunlardan bahsedebilir misiniz?

Dabak: 2018 yılında geçirdiğim talihsiz bir ameliyattan sonra hayata bakış açımı değiştirmek istedim. Mutsuzluklara odaklanmayı seven birisi değilimdir. Bu sebeple enerjimi tamamen içime ve neler istediğime yönlendirmeye başladım. Ölmeden önce yapılacaklar listesi başlığı altında planlar belirledim. Tüm maddeler de hayatımın bir döneminde mutlaka aklıma gelen, yapmak istediğim, yolumun kesişmediği ama kesinlikle denemek istediğim şeylerdi. Şarkı söylemek de bunlardan sadece biriydi. Sevgili Murat Güneş’le de bir araya geldiğimiz bir ortamda konuşunca o zamanın geldiğini anladım. Cem Öğet’in de düzenlemesiyle Hayat Bi’ Gün dinleyicilerle buluştu.

Özkarar: Yıllardır sizi beyaz perde ve ekranlardan görmeye alışık olduğumuzdan bu iş bir hayli şaşırttı bizi. Peki sizin adınıza oluşan duygu ve düşünceler neler oldu bu süreçte? Kendime şaşırıyorum dediğiniz şeyler var mı?

Dabak: Durağan ve kalıpları olan bir insan olmamaya çalıştım hayatım boyunca. Yeniliklere ve keşfetmeye olan iştahımı da çocukluğumdan bu yana hiç kaybetmedim. Kendimi de çevremdekileri de şaşırtmayı her daim çok sevdim. Oyunculuk için hayatımın en büyük parçası diyebilirim fakat sanatla uğraşan her insan gibi benim de beslendiğim farklı alanlar oldu zamanla. Hayatımın bu döneminde ise gündemimde müzik var. Dostlarımla, sözleri benim için yazılmış bu şarkıyı aynı duygularla söylüyor olmak beni inanılmaz mutlu ediyor. Üstelik sosyal medyada da gelen yorumları okuyunca inanılmaz mutlu oluyorum ve doyasıya keyfini çıkarmaya çalışıyorum.

Özkarar: Enfes bir klip izliyoruz. Gerçekten çok güzel planlar gördük. Bize biraz da klibinizin duygusundan bahsedecek olursanız bu aşamalar nasıl geçti? Projede çalıştığınız kişiler kimlerdi?

Dabak: Klip de sözler kadar benim hayatımı anlatan kesitlerden oluşuyor. O muhteşem doğa görüntülerinin olduğu yerler Bali’ye ait ve bu şarkıyı en iyi anlatacak görüntüler oldu diyebilirim. Sahilde yürümek, pirinç tarlasında dolaşmak, tarihi tapınaklar, okyanusta sörf ve dalış yapmak… Hayatı ertelemeden, anı yaşamayı ve seyahat etmeyi çok seviyorum. Bu klip de tam olarak bu duygularımın yansıması oldu. Klibin yönetmenliğini Adil Akbay, görüntü yönetmenliğini ise Cem Çançin yaptı. Prodüktörlüğünü ise 30 yıllık arkadaşım Toprak Göktaş üstlendi.

Özkarar: Geçtiğimiz yıllarda geçirdiğiniz bir sağlık sorunu nedeni ile ölmeden önce yapılacaklar listesi hazırlamışsınız. Bu şarkı da bu listede yapılacaklardan biriydi. O listede başka neler var peki? Bunları bizimle paylaşır mısınız?

Dabak: Şimdilik bu şarkının keyfini çıkarıyorum diyelim. Tabii listede başka maddeler de var gerçekleştirilmeyi bekleyen. Onlardan birini açıklayayım; sırada serbest atlayış yapmak var.

Özkarar: Bu şarkının sizin için ne anlam ifade ettiğini öğrenmiş olduk. Peki sizce yaşamın hakkını nasıl veriyoruz? Hayatımızın değerini nasıl hatırlıyoruz?

Dabak: An’ı yaşayarak, ertelemeyerek, duyguları bastırmayarak, elindekilere şükrederek, önce kendine sonra tüm canlılara saygı duyarak… Mutluluk bir tercihtir… Yeter ki mutlu olmak için sebepleri görmeyi bilelim. Ben yaşadığım sağlık problemi sebebiyle bu farkındalığa erken yaşta ulaştım. Lütfen siz, mutluluğa ulaşmak için başınıza talihsiz olayların gelmesini beklemeden harekete geçin!

Özkarar: Oyunculuk kariyerinizde olduğu gibi şarkıcılıkta da bir hayli adınızdan söz ettirdiniz. Peki bu işin devamı gelecek mi? Sizi farklı şarkılarda da görebilecek miyiz?

Dabak: Birçok röportajımda da söylediğim gibi şarkıcı olmak gibi bir iddiam yok. Farklı şarkılar olup olmayacağını zaman gösterecek. Ben her zaman olduğu gibi inandığım işleri yapmaya devam edeceğim.

Özkarar: Siz pandemi sürecini nasıl geçirdiniz? Sizin için bu dönem nasıl geçiyor? Projenizin pandeminin hemen ardından çıkması manidar mı?

Dabak: Ben de herkes gibi pandemi sürecini evde geçirdim. Yeni normalleşme sürecine girdiğimiz dönemde Tutunamayanlar dizisini evde robot kameralarla farklı bir konsept içinde çekmeye başlamıştık. Sonrasında proje devam etmeme kararı aldı ve yazın başlamasıyla da Çeşme’deki evime geçtim. Şarkının çıkış tarihini özellikle planlanmamıştım ancak ben her şeyin bir zamanı olduğuna inanırım. Kendimi akışta tutmaya çalışıyorum. Bu sebeple her şey kendi doğal sürecinde bu aşamaya geldi.

Özkarar: Asuman Dabak peki neler dinler? Bize kendi tercihlerinizden bahsedebilir misiniz?

Dabak: Ruh halime göre müzikler dinlemeyi severim. Kimi zaman caz, kimi zaman türkü, kimi zaman klasik müzik… Özellikle bir tür dinliyorum diyemem, sadece o anda duyguma hitap etmesini isterim.

Özkarar: Sizi sevenlere ne söylemek isterseniz? Eklemek istedikleriniz olursa seve seve dinlemek isteriz.

Dabak: Hayat sadece yaşadığımız bir an. Sahip olduklarınıza sıkı sıkı tutunun ve hayatın tadını çıkartın. Güzellikler sizinle olsun…


 

Günsu Özkarar
Ankara doğumlu. (1987). Ortaokulda konservatuara başladı. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ni bitirdi. Üç buçuk yıl İsviçre’de yaşadı ve İstanbul’a taşındı. İlk öyküleri Kitap-lık ve Altzine dergilerinde yayınlandı. Sanat haberciliğine SanatAtak’ta, dergide çalışmaya Milliyet Sanat’ta başladı. 2018’de barınaktan sahiplendiği köpeğini anlatan çocuk kitabı için hazırlıkları devam etmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Marksizmin Sıcak-Akıntılarının Materyalizmi: Ernst Bloch’tan İbni Sina Üzerine

Marksist filozof Ernst Bloch, kendi zamanında bir kenara itilmiş, Stalinist rejim tarafından dönek bir idealist olarak suçlanmış, Nazi savaş...

Akıl Sağlığı Neden Politik Bir Meseledir?

“İntiharlar yoksulluktan kaynaklanmaz. İntihar bir akıl sağlığı problemidir.” Emek Parti’sinin eski yetkilisi Luke Bozier’in telaffuz ettiği bu cümle, Calum’s...

Paralel Evrenler ve Portaller

Paralel dünyalar arasında açılan portallere dair özellikle bilim-kurgu filmlerde bazı tasarımlar bulmak olanaklıdır. Örneğin uzay gemisi sakinleri uzay boşluğuna...

Artsümer’de Yeni Sergi: “Larthyrus’un Sabahı’

Yeni Normal’de etkinlikler tek tük devam ediyor. Etkinlikten etkinlik seçtiğimiz günleri özlediğimiz biz İstanbul’lu sanatseverler için Banu Birecikligil sergisi...

Neden Uykuya İhtiyacımız Var?

Uzun süre uykudan mahrum kalmak insanlarda ve diğer hayvanlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Pekâlâ uyku, sağlımız için neden...

Sırt Çantası Biçiminde Beyin Tarayıcısı Geliştirildi

Bilim insanları, beyin aktivitesini izleyen ve belli beyin bölgelerini uyaran bir sırt çantası geliştirdi. Bu ilerleme, Parkinson hastalığı veya...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler