En İyi Sanal Turlarla Evden Çıkmadan Seyahat Etmeye Ne Dersiniz?

Gezegenimizin büyüleyici harikalarını seyahat etmek ve keşfetmek kulağa çok cazip geliyor. Şüphesiz sizin de gelecekte ziyaret etmek istediğiniz yerlerin uzun bir listesi vardır. Ne yazık ki günümüz koşulları şu anda bu gezileri yapmaya müsait değil, ancak bu sanal turlar derlemesi sayesinde yeni tarihi yerler, başka kültürler, sanat eserleri veya doğal güzellikleri tanıma merakınızı gidermeniz oldukça mümkün. 

Hazırsanız yerlerinizi alın, rahatlayın ve bu yolculuğun tadını çıkarın. 

Firavun 6. Ramses’in Mezarı (Mısır) 

Krallar Vadisi. Sahip olduğu 60’tan fazla lahit ile Antik Mısır Uygarlığı’nın en önemli arkeolojik alanlarından biri. 116 metre uzunluğa ve 30 asırlık tarihe sahip olan 6. Ramses’in Mezarı da bu Krallar Vadisi’nin en büyük ve en önemli eserleri arasında yer alıyor. 

Firavun’un mezar odasına uzanan dar koridorların tadını bu sanal turla çıkarın. 

6. Ramses’in mezarı.

Gize Piramitleri (Mısır)

Gize Piramitleri arasında yer alan Keops Piramidi, antik dünyanın yedi harikasından biridir. İnşası yaklaşık 20 yıl seren ve MÖ 2570 yılı civarında tamamlandığı tahmin edilen Keops Piramidi, Kahire’den yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan Gize Nekropolü’nün en eski ve en büyük piramididir. 

Google Haritalar’ın bu sanal turu sayesinde Antik Mısır Uygarlığı’nın yarattığı devasa yapıların keyfini çıkarmanız mümkün! 

Gize Piramitleri

Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi (Amerika Birleşik Devletleri) 

Dünyadaki en büyük doğa tarihi müzesi olan Smithsonian’ın sanal turu olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu müze, bizlere görüntü kalitesi ve kullanım kolaylığı ile öne çıkan bir değil tam üç sanal tur seçeneği sunuyor. Neredeyse tüm cihazlarda kullanıma uygun olacak şekilde tasarlanan bu sanal turlar, deneyimi daha sürükleyici bir hale getirmek için Google Cardboard gibi sanal gerçeklik (VR) gözlükleri kullanma seçeneğine bile sahip.

Müzeler dünyasının en detaylı sanal turlarından birinin tadını çıkarmak istiyorsanız buraya tıklamanız yeterli. 

Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi.

Machu Picchu (Peru)

Modern dünyanın yeni yedi harikasından biri ve Peru’nun simgesi haline gelmiş en turistik yeri olan Machu Picchu’yu duymayanınız yoktur. İnkaların 1450 yılı civarında inşa edilen bu kutsal şehri, Cuzco bölgesinde, dağların tepesinde ve deniz seviyesinden tam olarak 2.430 metre yükseklikte, bulutlara yakın bir yerde bulunuyor. Bu sanal tur size kutsal şehrin tüm sırlarını anlatacak.

Machu Picchu.

Chichen Itza (Meksika)

Antik Maya Uygarlığı’nın bir kenti olan Chichen Itza, Yucatan Yarımadası’nda yer almakta. Bu kent, Klasik Sonrası (Post-klasik) Dönem boyunca kuzey ovalarında önemli bir yere sahipti.
İspanyollar adaya vardıklarında ıssız bir kent olmasına rağmen zamanın yerel halkı için hala önemli bir rol oynamaktaydı. 

Bu sanal açık hava turu sayesinde La Gran Plaza’yı ve tören alanlarını gezmeniz mümkün. 

Chichen Itza.

Londra Bilim Müzesi (İngiltere) 

Londra’da bulunan bu müze, bilim ve teknolojinin eğlenceli bir şekilde bir arada yer aldığı interaktif bir müze olma özelliğini taşıyor. Araştırmacı ruha sahip çocuklar ve yetişkinler için ideal bir müze olduğunu söyleyebiliriz. Yine Londra’da bulunan Ulusal Bilim ve Sanayi Müzesi’nin bir parçası. 1857 yılında Bennet Woodcroft tarafından, Kraliyet Sanat Derneği koleksiyonundan toplanan nesneler ve 1851 Londra Evrensel Sergisi’nden arta kalan parçalar ile kuruldu. 

Bırakın bilim ve teknolojinin harika dünyası bu ücretsiz tur ile sizi etkilesin! 

Londra Bilim Müzesi.

Cerebro Digital dergisinde yayınlanan bu yazıyı İpek Ataç çevirdi, Selin Karakuş çeviriyi redakte etti.

Bu metin, Boğaziçi Üniversitesi 2021-2022 eğitim döneminde Dr. Tülay Çağlıtütüncigil tarafından verilen SPA 412 dersi kapsamında çevrilmiştir. Kaynak metinler öğrenciler tarafından seçilerek İspanyolca aslından Türkçeye çevrilmiş, metinlerin ilk revizyonları öğrenciler tarafından yapılmıştır.

Ana Görsel: Shutterstock


Aaron Ricardo Davila
Gazeteci, yazar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Seçimin Siyasallığında Gezi’nin 10. Yılına Ses Vermek

Siyaset sanatı, siyasal olanı ortadan kaldırma sanatından ibarettir. Ranciere bu sözüyle siyaseti cemaatleri yönetme...

Gecenin Sonuna Yolculuk: Kirli Bir Kahkaha

Romanın Üslubu: Üçüncü Mevkicilik Romanda insanlık durumlarına karşı, parlak gözlemlerin arasına sıvışmış, tasvirlerin karanlık...

Marx’ın Transandantal Şiiri [I]

Uğur(’)a Giriş Transandantal kavramının felsefede daha önce Duns Scotus’ta kullanıldığını biliyoruz,...

Dünyanın Yeni Aklı: Tinsel ve Sportif Kendilik

Günümüzde yeni bir etik anlayışı var: girişimci etiği. Nicolas Rose bu girişimin ilkelerini şöyle sıralar: “enerji, inisiyatif,...

Jung’un Kırbacı

Carl Gustav Jung’a göre doğa hali içinde yaşam süren “ilkel” insanın, modern Avrupalı bireylerden farklı olarak, alışkın...

Beyinde Beden-Zihin Ağı Keşfedildi

Yeni bir araştırmaya göre; beyinde hareketi kontrol eden bölgeler, düşünceyi ve planlamayı düzenleyen ağlara gömülü olup kan...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

İşe Yaramaz

Gençliğimden bu yana ara ara nükseden depresyondan muzdaribim. Bu...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler