Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor


Zhongnan Hastanesi’nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir yapay zeka yazılımı kullanarak Covid-19 bağlantılı akciğer iltihabı [pnömoni] semptomlarını CT taramalarından teşhis etti. 

Koronavirüsünün ilk olarak görüldüğü Wuhan’da yer alan Zhongnan Hastanesi’nin salgına dair ilk müdahalelerde önemli bir rolü oldu. Yeni SARS-CoV-2 koronavirüsünün neden olduğu Covid-19 hastalığının ilk olarak tedavi edildiği yer bu hastaneydi. Hastalık yüzünden Çin’de, İran’da, İtalya’da ve Güney Kore’de karantina vakaları yaşandı.

Zhongnan Hastanesi’nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir yapay zeka yazılımı kullanarak Covid-19 bağlantılı akciğer iltihabı [pnömoni] semptomlarını CT taramalarından teşhis etti.

Zhongnan’da kullanılan yazılımı Pekin merkezli Infervision şirketi üretti. Şirketin verdiği bilgilere göre, Covid-19 yazılımı Çin’de 24 hastanede mevcut ve 32.000’den fazla vakada kullanılıyor. 

Zhongnan Hastanesi’nde radyoloji bölümünün başındaki Prof. Haibo Xu, bu yazılımın, artan iş yükünün altında ezilen hastane personeline hastaların teşhisinde ve ağır vakaların öne alınmasında yardımcı olduğunu söylüyor.

Elbette akciğer iltihabı olması hastanın illa Covid-19’a yakalandığını göstermiyor, ancak Wired dergisine verdiği röportajda Xu, bunun hastaların daha çabuk teşhis edilmesine, karantinaya alınmasına ve tedavi edilmesine yaradığını söylüyor. Yazılım “Covid-19’a bağlı akciğer iltihabının tipik veya kısmi sendromlarını teşhis edebiliyor”. Doktorlar bu ilk teşhisin ardından riskli vakalara öncelik vererek diğer testleri yapıyorlar. Xu bunun yorgun düşen hastane personelinin işini kolaylaştırdığını söylüyor.

Zhongnan’da kullanılan yazılımı Pekin merkezli Infervision şirketi üretti. Şirketin verdiği bilgilere göre, Covid-19 yazılımı Çin’de 24 hastanede mevcut ve 32.000’den fazla vakada kullanılıyor.

Çin Hükümeti, yapay zekaya yönelik artan yatırımları çerçevesinde yapay zeka yazılımlarının sağlık sektöründe kullanılmasını teşvik ediyor. Çin’in nispeten gevşek olan mahremiyet yasaları Infervision gibi şirketlerin tıbbi veri toplamasına ve bunlara dayanarak otomatik öğrenme algoritmaları geliştirilmesine kolaylık sağlıyor.Infervision’in ürettiği yazılım, belli başlı Çin hastanelerinden elde edilen yüzbinlerce akciğer görüntüsünü kullanarak CT taramalarında görülen muhtemel sorunları teşhis ediyor.

Şirket, akciğer taramalarını okuyan yazılımın kullanıcılar tarafından Covid-19 salgınının patlak vermesinin ardından farklı amaçlarla kullanılmaya başlandığını fark ettiğinde Covid-19 detektörü üzerine çalışmaya başladı. Ocak ayının ortalarında, Hubei Eyaletindeki hastaneler, Infervision’un yazılımının daha önce pek kullanılmayan bir özelliğini keşfetti: yazılım aynı zaman akciğer iltihabı semptomlarını da teşhis ediyordu. Hastaneler bunun salgınla bağlantılı olduğunu gördü.

Vakaların Çoğu Hafif


Ancak vakaların çoğunun hafif olması, yani genellikle akciğer iltihabı içermemesi bu yazılımın kullanımının Xu’nun belirttiği sınırlarda kalacağını gösteriyor. Hafif vakalar, genel olarak akciğer iltihabı içermeyen vakalar olarak adlandırılıyor. Korona virüsü dolayısıyla Ocak ayında Wuhan’da (Çin) hastaneye yatırılan 138 kişi üzerinde gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre, vakaların %80’inin hafif seyrettiği görülmüştü. Bu araştırma hafif vakaları, akciğer iltihabı içermeyen vakalar olarak sınıflandırmıştı.

Hastalığın vakaların çoğunda hafif geçmesi şüphesiz olumlu bir gelişme ama bu durum hastalığın teşhis edilmesini güçleştiriyor. Gerçekten de, New York Times’a yazan Vivian Wang’ın haberine göre, hafif bir Covid-19 vakası sıradan bir soğuk algınlığına benziyor. Bu durumda hastalığa yakalananların çoğu, durumu hafife alarak hastaneye başvurmuyor. Ayrıca insanların virüse yakalanmakla beraber semptom göstermemesi de mümkün.

Bir grup bilim insanı, geçen hafta New England Journal of Medicine dergisine verdikleri röportajda, “bireysel düzlemde sağlık açısından düşük oranda tehdit içeren bir virüs, bu yüzden, popülasyon için yüksek bir risk faktörü olabilir, küresel sağlık sistemlerinde sıkıntılara sebebiyet vererek ekonomik kayıplara neden olabilir”, demişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Totaliter Dostluk: Carl Schmitt Çağdaş Çin’de

Son birkaç yıldır Alman hukukçu Carl Schmitt'in çalışmaları Çin'de tam anlamıyla bir bomba etkisi yarattı. Floria Sapio,...

Geleceğe Dönüş

Hastalıkların ve siyasi çalkantıların damgasını vurduğu bu belirsiz zamanlarda, geleceğin ve geçmişin geri dönülmez bir şekilde kaybolup...

Filozof Paul Feyerabend Gerçekten Bilimin “En Büyük Düşmanı” mıydı?

Astroloji ve yaratılışçılığı savunan Feyerabend, bilim karşıtı olduğunu reddetti. İşler tuhaflaştıkça Paul Feyerabend'in önemi...

Jean-Paul Sartre’ın Maceraları

Jean-Paul Sartre (1905-1980) varoluşçu düşüncenin belki de en ünlü temsilcisidir. Onun felsefesi, insanların ileri düzeyde bir gerekçe...

Kant’ın Siyaset Felsefesi

Matt Qvortrup, Aydınlanma'nın önde gelen filozofunun nasıl biraz huzur aradığını anlatıyor. Gothaische gelehrte Zeitungen...

Otfried Höffe: “Yapmam gerekeni yaparsam umut edebilirim”

18. yüzyılın sonunda Immanuel Kant "Neyi ummaya izinliyim?" sorusunu sordu. Bundan 298 yıl önce bugün doğan büyük...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler