Sırt Çantası Biçiminde Beyin Tarayıcısı Geliştirildi


Bilim insanları, beyin aktivitesini izleyen ve belli beyin bölgelerini uyaran bir sırt çantası geliştirdi. Bu ilerleme, Parkinson hastalığı veya travma sonrası stres bozukluğu gibi rahatsızlıkların laboratuvar ortamı dışında, gerçek yaşamda gözlemlenmesine izin verecek.

Normalde, beyin taraması yapmak için geniş bir mekân ve pahalı cihazlara ihtiyaç duyuyoruz. Bu amaçla kullanılan işlevsel manyetik rezonans görüntüleme (FMRI) tarayıcılar kamyonet büyüklüğünde ve fiyatları 1 milyon dolardan fazla. Ayrıca hastaların bu tarayıcının içinde bir saat kadar hareketsiz durması gerekiyor.

Transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS) aleti de sabit, hastaların laboratuvarda yarım saat kadar hareketsiz kalmalarını gerektiriyor.

Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmalar bu taramaları gerçekleştirmek için daha pratik bir yol arıyorlardı. Bu amaçla sırt çantası formunda, taşınabilir bir tarayıcı geliştirildi.

4 kiloluk bir sırt çantasından, kişinin kafatasına doğru bir çubuk uzanıyor. Bu çubuk, hastanın beynine yerleştirilmiş bir implantla temasa geçiyor. Sırt çantasında ise implanttan gerçek zamanlı veriler alan monitörler var. Yapılmak istenen deneye göre hastanın beyin ve beden etkinliklerini ölçmek için ekstra aygıtlar takması gerekebiliyor: yüzeyde beyin etkinliklerini gözlemleyen elektrotlara sahip bir kafatası elektroensefalografisi, göz hareketlerini takip eden sanal gerçeklik gözlükleri veya kalp atışlarını ve nefes alışverişini ölçen aygıtlar. Bu bilgilerin tamamı implanttan alınan sinyallere göre senkronize oluyor.

UCLA’da sinirbilimci olarak çalışan Zahra Aghajan, “Bunun güzelliği, eş zamanlı pek çok bilgi akışı elde etmeniz” diyor.

Laboratuvar ortamında çantanın, hastalar hareket halinde dahi olsa beyin etkinliğini ölçtüğü ve pek çok beyin bölgesini uyardığı görüldü. Ayrıca fMRI makinesinin elde ettiği verileri toplayabildiği ve beyni TMS gibi uyarabildiği de görüldü.

Laboratuvar ortamına bağımlı olmayan hastanın hareket halinde ve başkalarıyla etkileşim içinde beyinsel işlevlerinin böylece gözlemlenebilir olması önemli. Ancak bu aleti sadece beyin implantı takılmış hastalar kullanabiliyor. Dünyada 150.000 civarı kişi bu implantlara sahip. Doktorlar, bunları Parkinson hastalığı, epilepsi gibi rahatsızlıkları gözlemlemek için kullanıyor.

Sırt çantasının yazılımı ve prototipi araştırmacılar tarafından paylaşıldı. Böylece diğer sinirbilimcilerin de laboratuvar ortamı dışında hastalarının beyinsel etkinliklerini gözlemleyebilmeleri amaçlanıyor.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

İhlal ve İhtilal: Yasın Karşı-Politikası

Melankoli, çağlar boyu kişileri önce tanrılardan, sonra iyi ahlaktan, ardından çalışmaktan uzaklaştıran bir duygu durumu olarak görüldü. Antik tıpta...

Yapay Zekayı Kamusal bir Menfaat Olarak Gören İmgelemlere İhtiyacımız Var

Christian Katzenbach, meslektaşı Jascha Bareis ile birlikte, Fransa, Britanya, ABD ve Çin gibi ülkelerin Küresel Yapay Zekâ yarışına iştirak...

Önem Taşıyan Farklar: Elizabeth Grosz’la Söyleşi

Uçucu Bedenler isimli kitabı Türkçe'de Kevser Güler çevirisiyle henüz yayımlanan Elizabeth Grosz Duke Üniversitesi’nde feminist bir araştırmacıdır. Melbourne’daki Monash Üniversitesi’nin...

Dersaadet Apartmanı, 57. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde İzleyiciyle Buluştu

Bu yıl 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, pandemi sürecine rağmen sıkı tedbirler altında gerçekleşti. Festivalde 8 yıldır seyirci...

Thomas More’un Ütopya’sının İzinde

Thomas More,- hukukçu, yazar, teorisyen, radikal, şehit, aziz – 1516 tarihli Ütopya kitabında bize ütopya kelimesini kazandırdı. Pek çok...

Hastaneye Kaldırılan COVID-19 Hastalarının Çoğunda Nörolojik Semptomlar Saptandı

CNN’in haberine göre, hastaneye yatırılan Covid-19 hastalarının çoğunda nörolojik semptomların görüldüğünü ortaya koyan bir araştırma yayınlandı. Araştırma, nörolojik semptomların sıklığı...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler