Sömürge Söylemi Teorisi – Açık Dosya

DUYURU

Bu dosya konusunda sömürgecilik ve emperyalizme karşı eleştirel bir yaklaşımı ortaya koyan sömürge söylemi teorisini konu ediniyoruz.

Kimi yorumcular tarafından “post-kolonyalizm” olarak da adlandırılan teorinin temelleri Aimé Césaire, Frantz Fanon, Albert Memmi başta olmak üzere pek çok düşünür ve eylemcinin katkısıyla oluşmuştur.

Teori, modern Avrupa tarihine damgasını vuran sömürgeciliği konu edinmekle birlikte bununla sınırlı kalmaz. Sömürge söylemi teorisi, sömürgecilikten kurtuluşun ardından, post-kolonyal dönemdeki muhtemel tuzakların altını da özenle çizmiştir.

Emperyalizm, ulus devletlerin kuruluşunda milliyetçi bilincin toplumsal bilince dönüştürülememesinden kaynaklanan milliyetçilik tuzağı, post-kolonyal ulus devletlerin yeni bir ulusal kimlik geliştirirken yüz yüze gelebilecekleri kültürel tözcülük ya da kültürelcilik tuzağı, ulusal tarih anlatısı inşa edilirken karşılaşılabilecek tarih fetişizmi ve diğerleri.

Ayrıca sömürge söylemi teorisi nasıl sömürge sonrası durum hakkında keskin öngörüler geliştirmişse, biçimsel anlamda sömürge durumuyla birebir örtüşmeyen başka tarihsel koşullarda da bir esin kaynağı olmaya devam etmiştir. Sömürge söylemi teorisi, baskı, tahakküm ve ırkçılığa yönelik eleştirisiyle günümüzde yeni toplumsal hareketlere ilham olmayı sürdürmektedir.

Bu açık dosyada sömürge söylemi teorisinin oluşumundan günümüze, sömürgecilik, emperyalizm, ırkçılık, kültürelcilik, kimlik sorunları, kimlikçilik ve ırkçılığa karşı yeni toplumsal hareketlere kadar geniş bir alanı düşünmeye davet ediyoruz. Amacımız sömürge söylemi teorisinin düşünsel mirası üzerinde yeniden düşünmek ve onu eleştirel teorinin bir biçimi olarak anlamaya katkı sağlamaktır.

Fırat Mollaer
Fırat Mollaer, Siyasi ve Sosyal Bilimler, yüksek lisansını, Genel Sosyoloji ve Metodoloji programlarında da doktorasını tamamlamıştır. Doktora ve post-doktora çalışmalarını Columbia Üniversitesinde çeşitli yurt dışı bursları ile araştırmacı olarak yapmıştır. Sosyolojik, siyasi, edebi ve felsefi düşünceyle ilgilenen Fırat Mollaer'ın çalışmaları siyasal-sosyal teori, siyasal düşünceler, modern Türkiye'de siyasal düşünceler, kültürel çalışmalar ve post-kolonyal teori etrafında toplanmaktadır. Ayrıca, Kimlik, Tanınma Mücadelesi ve Şarkiyatçılık Edward Said’in İzinde, Yerliciliğin Retoriği, Tekno Muhafazakarlığın Eleştirisi gibi kitapların yazarıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Aynı Nehre İki Kez Girilir mi? Wittgenstein’a Karşı Herakleitos

Ludwig Wittgenstein bir keresinde arkadaşına "Ben dindar bir adam değilim, ama her sorunu dinî bir bakış açısıyla...

Uzayın Sömürgeleştirilmesi, Kapitalizmin Emrinde Dünyanın Yok Edilmesi Demektir

50 yılı aşkın bir süre önce Alman filozof Günther Anders, uzay yolculuğunun güç ve kâr için kullanılma...

Teknik Nesne Yaratımı

Yaratının mekânsal evrensellik ve zamansal sonsuzluktan ibaret iki boyut içerisinde sürekliliği, ancak teknik nesneler nihai kullanım amacından...

Dublaj Üzerine

Terkip sanatının olanakları sonsuz değilse de korkutucu olma eğilimindedir. Yunanlar, aslan başlı, ejderha başlı ve keçi başlı...

Utancı Düşünmek: “Uçağa bindiği için utanç duyabilen herkes seçkindir”

Uçakla Barselona’ya gittiğiniz için veya pazar günü biftek yediğiniz için utanç duyuyor musunuz? Aslında utanç duygusu zamansızdır,...

Totaliter Dostluk: Carl Schmitt Çağdaş Çin’de

Son birkaç yıldır Alman hukukçu Carl Schmitt'in çalışmaları Çin'de tam anlamıyla bir bomba etkisi yarattı. Floria Sapio,...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

İşe Yaramaz

Gençliğimden bu yana ara ara nükseden depresyondan muzdaribim. Bu...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler