Hastaneye Kaldırılan COVID-19 Hastalarının Çoğunda Nörolojik Semptomlar Saptandı


CNN’in haberine göre, hastaneye yatırılan Covid-19 hastalarının çoğunda nörolojik semptomların görüldüğünü ortaya koyan bir araştırma yayınlandı.

Araştırma, nörolojik semptomların sıklığı ve boyutlarını ele alıyor: “Hastane ağımızda Covid-19 hastalarının beşte dördünde nörolojik semptomlar gözlemlendi.”

Araştırma, Chicago bölgesinde, Mart ve Nisan aylarında dokuz hastaneye ve bir üniversite hastanesine yatırılan 509 Covid-19 hastasından alınan verileri inceliyor. Bu hastaların aşağı yukarı dörtte biri solunum cihazına bağlanmıştı.

Northwestern Üniversitesi’nden araştırmacılar, hastaların %42.2’sinde, daha hastaneye yatırılmadan nörolojik semptomlar görüldüğünü tespit etti.

Hastaneye yatırıldıklarında ise %62.7’si nörolojik semptomlar gösteriyordu.

Araştırmacılar, Covid-19 hastalığı sürecinde herhangi bir anda hastalarda baş ağrısı veya ensefalopati görülebildiğini öne sürdü. En sık rastlanan nörolojik semptomlar ise şunlar:

  • Kas ağrısı (hastaların %45’i)
  • Baş ağrısı (hastaların %37.7’si)
  • Ensefalopati (hastaların %32’si)
  • Baş dönmesi (hastaların %30’u)
  • Tad alma hissinde azalma (hastaların %16’sı)
  • Koku kaybı (hastaların %11.4’ü)

Araştırmada, nörolojik semptomlar gösterenlerin hastanede daha uzun süre kaldığını da gösterdi. Yine nörolojik semptom gösteren hastaların diğerlerine nazaran daha genç oldukları da görüldü.

“Herhangi bir nörolojik semptomun genel olarak daha genç hastalarda görülme ihtimalinin daha fazla olması şaşırtıcı,” diyor araştırmacılar. “Spesifik olarak ensefalopati ise yaşlı hastalarda daha çok görülüyor.”

Araştırmada incelenen hastaların %6’sından azı nörologlar ve nöro-cerrahlar tarafından değerlendirildikleri için diğer hastanelerde de benzer bir durumun yaşanıp yaşanmadığının belirlenmesi gerekiyor.

Daha önce de Covid-19 hastalarında nörolojik semptomların görüldüğü raporlanmıştı. Nisan ayında yayımlanan bir rapora göre, incelenen 214 Covid-19 hastasının üçte birinden fazlası koku kaybı veya felç gibi nörolojik semptomlar göstermişti.

Virüs hezeyan, felç ve sinir hasarı gibi nörolojik sorunlara yol açabiliyor. 10 Temmuz’da yayımlanan bir araştırmada, incelenen 43 hastadan 10’unda “geçici beyin işlevsizliği” 12’sinde beyin iltihaplanması, 8’inde felç ve 8’inde sinir hasarı görülmüştü.


 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

İhlal ve İhtilal: Yasın Karşı-Politikası

Melankoli, çağlar boyu kişileri önce tanrılardan, sonra iyi ahlaktan, ardından çalışmaktan uzaklaştıran bir duygu durumu olarak görüldü. Antik tıpta...

Yapay Zekayı Kamusal bir Menfaat Olarak Gören İmgelemlere İhtiyacımız Var

Christian Katzenbach, meslektaşı Jascha Bareis ile birlikte, Fransa, Britanya, ABD ve Çin gibi ülkelerin Küresel Yapay Zekâ yarışına iştirak...

Önem Taşıyan Farklar: Elizabeth Grosz’la Söyleşi

Uçucu Bedenler isimli kitabı Türkçe'de Kevser Güler çevirisiyle henüz yayımlanan Elizabeth Grosz Duke Üniversitesi’nde feminist bir araştırmacıdır. Melbourne’daki Monash Üniversitesi’nin...

Dersaadet Apartmanı, 57. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde İzleyiciyle Buluştu

Bu yıl 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, pandemi sürecine rağmen sıkı tedbirler altında gerçekleşti. Festivalde 8 yıldır seyirci...

Thomas More’un Ütopya’sının İzinde

Thomas More,- hukukçu, yazar, teorisyen, radikal, şehit, aziz – 1516 tarihli Ütopya kitabında bize ütopya kelimesini kazandırdı. Pek çok...

Hastaneye Kaldırılan COVID-19 Hastalarının Çoğunda Nörolojik Semptomlar Saptandı

CNN’in haberine göre, hastaneye yatırılan Covid-19 hastalarının çoğunda nörolojik semptomların görüldüğünü ortaya koyan bir araştırma yayınlandı. Araştırma, nörolojik semptomların sıklığı...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler