Hastaneye Kaldırılan COVID-19 Hastalarının Çoğunda Nörolojik Semptomlar Saptandı


CNN’in haberine göre, hastaneye yatırılan Covid-19 hastalarının çoğunda nörolojik semptomların görüldüğünü ortaya koyan bir araştırma yayınlandı.

Araştırma, nörolojik semptomların sıklığı ve boyutlarını ele alıyor: “Hastane ağımızda Covid-19 hastalarının beşte dördünde nörolojik semptomlar gözlemlendi.”

Araştırma, Chicago bölgesinde, Mart ve Nisan aylarında dokuz hastaneye ve bir üniversite hastanesine yatırılan 509 Covid-19 hastasından alınan verileri inceliyor. Bu hastaların aşağı yukarı dörtte biri solunum cihazına bağlanmıştı.

Northwestern Üniversitesi’nden araştırmacılar, hastaların %42.2’sinde, daha hastaneye yatırılmadan nörolojik semptomlar görüldüğünü tespit etti.

Hastaneye yatırıldıklarında ise %62.7’si nörolojik semptomlar gösteriyordu.

Araştırmacılar, Covid-19 hastalığı sürecinde herhangi bir anda hastalarda baş ağrısı veya ensefalopati görülebildiğini öne sürdü. En sık rastlanan nörolojik semptomlar ise şunlar:

  • Kas ağrısı (hastaların %45’i)
  • Baş ağrısı (hastaların %37.7’si)
  • Ensefalopati (hastaların %32’si)
  • Baş dönmesi (hastaların %30’u)
  • Tad alma hissinde azalma (hastaların %16’sı)
  • Koku kaybı (hastaların %11.4’ü)

Araştırmada, nörolojik semptomlar gösterenlerin hastanede daha uzun süre kaldığını da gösterdi. Yine nörolojik semptom gösteren hastaların diğerlerine nazaran daha genç oldukları da görüldü.

“Herhangi bir nörolojik semptomun genel olarak daha genç hastalarda görülme ihtimalinin daha fazla olması şaşırtıcı,” diyor araştırmacılar. “Spesifik olarak ensefalopati ise yaşlı hastalarda daha çok görülüyor.”

Araştırmada incelenen hastaların %6’sından azı nörologlar ve nöro-cerrahlar tarafından değerlendirildikleri için diğer hastanelerde de benzer bir durumun yaşanıp yaşanmadığının belirlenmesi gerekiyor.

Daha önce de Covid-19 hastalarında nörolojik semptomların görüldüğü raporlanmıştı. Nisan ayında yayımlanan bir rapora göre, incelenen 214 Covid-19 hastasının üçte birinden fazlası koku kaybı veya felç gibi nörolojik semptomlar göstermişti.

Virüs hezeyan, felç ve sinir hasarı gibi nörolojik sorunlara yol açabiliyor. 10 Temmuz’da yayımlanan bir araştırmada, incelenen 43 hastadan 10’unda “geçici beyin işlevsizliği” 12’sinde beyin iltihaplanması, 8’inde felç ve 8’inde sinir hasarı görülmüştü.


 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Hal-i Pür Melalimiz: Antroposen

İklim krizinin olumsuz sonuçlarını küresel ölçekte daha fazla hissetmeye başladığımız bu günlerde, popüler kültürde de giderek daha fazla duymaya...

Terry Eagleton: Batı’da Büyük Anlatılara Dönüş (2010) Türkçe Altyazılı

Edebiyat teorisyeni, düşünür Terry Eagleton, Batı'da büyük anlatılara dönüşü tartışıyor. Türkçe altyazı için CC'ye tıklamanız yeterli. Kanalımıza Kreosus veya...

Müzik Grubu Madrigal ile Röportaj

Günsu Özkarar: Bir rock grubu olup, isminizin Madrigal olması. Kim bilir nasıl seçildi bu isim? Ceyhun: Müzikal bir terim...

Serinya Mağarası Kazısı Taş Devri’nde Diyete Işık Tutuyor

Arkeoloji Haber Ağı'nın haberine göre, 27.000 yıl önce Güney Avrupa’da yaşayan avcı toplayıcı topluluklar balık yemiyordu. Geç Gravettian çağında...

Işığa Yanıt Veren Yapay Sinir Sistemi Geliştirildi

Güney Kore’de üç üniversiteye mensup araştırmacılar, dış uyaranlara karşı sinir sisteminin geliştirdiği yanıtları kopyalayabilen yapay bir sinir sistemi geliştirdi....

Vahşet Zamanlarında Sanat

Tel Aviv doğumlu görsel sanatçı, filozof ve psikanalist Bracha L. Ettinger ile Brad Evans'ın gerçekleştirdiği söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz. Brad Evans:...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler