Çin, Japon Grip İlacı Favipiravir’in Covid-19’a Karşı Etkili Olduğunu Duyurdu


Çin’li yetkililer, Japonya’da farklı grip türlerini tedavi etmek için kullanılan bir ilacın koronavirüsü hastalarında da etkili olduğunu ilan etti.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Zhang Xinmin, Fujifilm’a bağlı bir ilaç şirketinin ürettiği favipiravir ilacının Wuhan ve Şenzen’de 340 hasta üzerine yapılan klinik deneylerde etkili olduğunun görüldüğünü açıkladı.

“Oldukça güvenli bir ilaç, koronavirüsü tedavisinde de etkili olduğu açık”, diyor Zhang.

2014 yılında Japonya’da klinik olarak kullanılmak üzere lisans alan favipiravir ilacının, klinik araştırmalarda hiçbir yan etkiye sebep olmadığı görüldü.

Çin’in güneyinde yer alan Guangdong eyaletinin Şenzen kentinde Third People’s Hastanesi’nde 35 hasta favipiravir aldı, 45 hasta kontrol grubunda yer aldı. Sonuçlara göre, favipiravir tedavisi alan hastaların koronavirüsü testleri, kontrol grubuna nazaran daha kısa sürede negatif çıktı. Deneye göre, bu ilaç, hafif ve orta düzeyli vakalarda, iyileşme süresini 11 günden dört güne düşürüyor.

Wuhan’da gerçekleştirilen başka bir deneyde ise, ilacın ateşin süresini de ortalama 4.2 günden 2.5 güne düşürebileceği görüldü.


 Antienflamatuarlar Covid-19’u ağırlaştırabilir

Fransız yetkililer, soğuk algınlığı vakalarında sık sık kullanılan antienflamatuar ilaçların Covid-19’u ağırlaştırabileceğini ilan etti.

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Véran, resmi Twitter hesabında, “[ibuprofen, kortizon vs.] antienflamatuarları almak bu enfeksiyonun daha da kötüleşmesine neden olabilir. Ateşiniz varsa parasetamol alın” dedi.

Yetkililer, bunun nedeninin bu ilaçların bedenin bağışıklık sisteminin yanıtlarını azaltması olduğunu düşünüyor. Bu yüzden, ateşi düşürmek için parasetamol bazlı ilaçlar [mesela Tylenol] kullanılmalı.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Pfizer/BioNTech’in Covid-19 Aşısı Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Birleşik Krallık, BioNTech şirketinin geliştirdiği Covid-19 aşısının kullanılmasına onay veren ilk ülke oldu.  Sağlık ve Sosyal Bakım Departmanının sözcülerinden...

Büyümeyen Çocuklar, Ölmeyen Yaşlılar

Geçtiğimiz günlerde Munhwa Broadcasting Corporation’da yayınlanan bir belgesel, Güney Koreli bir annenin nadir görülen bir hastalık sebebiyle 2016’da kaybettiği...

Engels Haklıydı: İlk İnsan Kabilelerinde Akrabalık Soyun Anneden Kızına Aktarılmasına Dayanıyordu [3]

İlk toplumsal kurum, çekirdek aile değildi. Son araştırmalar, ilk toplumsal kurumun, komünist, kadın-merkezli klan olduğunu gösteriyor. Engels 1884 yılında bunu...

Keto Diyeti Fanları Kusura Bakmayın Ama Muhtemelen Ketoza Girmiyorsunuz

Ki girmeniz de gerekmiyor zaten. Keto zordur. Size zor gelmiyorsa, muhtemelen doğru yapmıyorsunuz zaten. Bu diyet mucizevi bir biçimde keyifli diye...

Pac-Man Oyun Dünyasında Nasıl Devrim Yarattı?

Pac-Man 1980’de çıktığında yalnızca popüler bir video oyunu olmakla kalmadı. Video oyunlarının da ötesine geçti. Marketlerde Pac-Man mısır gevreği,...

Kadın Cinayetleri Erkeğin Kadını Mülkü Sanmasından Kaynaklanan Suçlardır

Yirmi üç yıl önce babam sevdiği kadının eşi tarafından öldürüldü. Bu mahrem kaos elbette buna benzer pek çok vakadan...

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Yapay Zeka Covid-19 Teşhisinde Kullanılıyor

Zhongnan Hastanesi'nin radyoloji bölümünde yürütülen bir deneyde, personel bir...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler