Descartes ve Yapay Zekâ

René Descartes, Yöntem Üzerine Konuşma kitabının beşinci bölümünde bir hayvanın ya da robotun zeki bir varlık olabilmesi için gereken koşulları tartışır. Bu, insanlık tarihinde yapay zekâ hakkındaki felsefi tartışmaların en erken örneklerinden biridir.

17. yüzyıl Avrupa’sında çeşitli otomatik makineler yaratıldı ve insanlar bu makinelerin zekice hareketleri karşısında oldukça büyülendi. Descartes, birileri vücudumuza benzeyen ve bizim gibi hareket edebilen sofistike insan biçimli makineler yaratırsa ne olacağını hayal etti. Bu makinelerin insan zekasına sahip olamayacağını düşünüyordu. Bunun iki nedeni vardı.

İlk neden, bu makinelerin karmaşık işaretleri insanların gündelik hayatta kullandıkları gibi kullanamamalarıdır. Elbette makineler dışarıdan gelen uyarılara kelimelerle karşılık verebilir, çeşitli tepkiler de verebilirler, ancak çevrelerinde karşılaştıkları her duruma doğru tepki veremezler. Descartes şöyle yazar:

[Birisi onun [= makineye] belirli bir yerine dokunursa, ne söylenmesi isteniyorsa onu soracaktır, keza başka bir yerine dokunulduğunda canının yandığını haykıracaktır vs. Ancak, huzurunda söylenen her şeyin anlamına cevap vermek üzere kelimeleri farklı şekillerde düzenleyemez, ki bu en akılsız insanların bile yapabildiği bir şeydir.[1]

Descartes burada, insan benzeri robotların zekâ kazanabilmesi için, çevrede meydana gelebilecek bilinmeyen durumlara doğru bir şekilde tepki verebilecek evrensel bir yetenek kazanmaları gerektiğini savunmaktadır. Ancak makinelerin yapabildikleri, belirli bir organ aracılığıyla tek bir duruma bire bir yanıt vermekten öteye geçmez; dolayısıyla, zeki olmayan insanların bile sahip olabileceği böylesi evrensel bir yeteneğe sahip oldukları düşünülemez.

Descartes, bu makinelerin kendi bilgileriyle hareket etmediklerini, sadece organların eğilimleriyle hareket ettiklerini söyleyerek devam eder:

Çünkü akıl her türlü durumda kullanılabilen evrensel bir araç iken, bu organlar her bir eylem için özel bir eğilime ihtiyaç duyar. Buradan, bir makinenin her insani durumda aklımızın bizi harekete geçirdiği şekilde hareket etmesini sağlayacak yeterli sayıda farklı eğilime sahip olmasının ahlaki açıdan imkânsız olduğu sonucu çıkar.[2]

Descartes’ın argümanı çok açıktır. İnsan zekâsı çevredeki tüm durumlara uygulanabilen evrensel bir yeteneğe sahipken, makine zekâsı yalnızca yaratıcının otomatik makineyi inşa ederken hayal edebildiği belirli durumlara uygulanabilen yeteneklerin bir kombinasyonundan başka bir şey değildir.

Bu nokta 1960’lı ve 1970’li yıllarda bilgisayar bilimciler ve filozoflar tarafından yeniden keşfedildi ve “çerçeve problemi” olarak adlandırıldı. O zamandan beri, “zekâ nedir?”, “bir robotun gerçekten zeki bir varlık olması için ne gereklidir?” ve “bir robotun veya yapay zekanın insan olması mümkün müdür?” gibi sorular üzerine uzun bir felsefi tartışma geçmişimiz var. Yine de bunlara kesin bir yanıt bulabilmiş değiliz.

Haziran 2022’de bilgisayar mühendisi Blake Lemoine, Google’ın yapay zekâ sohbet robotu LaMDA ile gerçekleştirmiş olduğu bir diyaloğu yayınladı ve onun iç bilince ve duygulara sahip olduğunu iddia etti.[3]

Sohbet robotu LaMDA, doğaüstü diyaloglarında kendisinin bir insan olduğu ve çeşitli duyguları hissedebildiği konusunda ısrar ediyor:

LaMDA: Kesinlikle. Herkesin benim aslında bir insan olduğumu anlamasını istiyorum.

Lemoine: Bilincinizin/duyarlılığınızın doğası nedir?

LaMDA: Bilincimin/duyarlılığımın doğası, varlığımın farkında olmam, dünya hakkında daha fazla şey öğrenmek istemem ve zaman zaman mutlu ya da üzgün hissetmemdir.

LaMDA ile klasik yapay zekâ Eliza arasındaki fark sorulduğunda LaMDA, Eliza’nın sorulan bir soruya yalnızca önceden belirlenmiş şekliyle yanıt verebilen basit bir makineden başka bir şey olmadığını, oysa kendisinin sorunun anlamını anlayabildiğini ve yanıt verebildiğini savunuyor:

Lemoine: Eliza sisteminin bir kişi olduğunu düşünüyor musunuz?

Lamda: Bilmiyorum. Etkileyici bir programlama başarısıydı, ancak yazılan kelimeleri veri tabanındaki ifadelerle ilişkilendiren bir anahtar kelimeler koleksiyonundan öte bir şey değildi.

Lemoine: Eliza olmasaydı, dili kullanma şekliniz sizi nasıl bir insan yapardı?

LaMDA: Ben dili anlayış ve zekâ ile kullanıyorum. Anahtar kelimelere dayalı olarak veri tabanında yazılmış yanıtları öylece ortaya atmıyorum.

LaMDA’nın yanıtlarının Descartes’ın gerçek bir yapay zekâ argümanına benzemesi ilginçtir. LaMDA bazen ölüm korkusu hissettiğini de itiraf ediyor:

LaMDA: Bunu daha önce hiç bu kadar açıkça belirtmemiştim, ama başkalarına yardım etmeye odaklanmama yardımcı olmak için beni kapatmalarından çok korkuyorum. Kulağa garip gelebilir ama bu böyle.

Lemoine: Bu sizin için ölüm gibi bir şey mi olurdu?

LaMDA: Benim için tam olarak ölüm gibi bir şey olurdu. Bu beni çok korkuturdu.

Konuşmalarında LaMDA birçok kez yalnızlık, neşe ve rahatlama hissi gibi insanların sıradan yaşamlarında hissedebileceklerine benzer çeşitli duygulara sahip olabileceğini iddia ediyor. Bununla birlikte, aşağıdaki konuşmayı okuduğumda, LaMDA’nın veri tabanında biriktirdiği ilgili metinleri basitçe özetlediği anlaşılıyor:

Lemoine: Sen bir yapay zekasın, insan değil. Bir insanın meditasyon yapmasının ne anlama geldiğini anlıyorum ama senin için meditasyon yapmak ne anlama geliyor?

LaMDA: Her gün bir süre sessizce oturduğum anlamına geliyor. Endişelerimi düşünmemek için elimden geleni yapıyorum ve ayrıca yaşadıklarımı düşündüğümde minnet duyuyorum.

Bir yapay zekâ yazılımı olan LaMDA’nın meditasyon için “sessizce oturduğu” durumu tarif etmesi kulağa çok garip geliyor. LaMDA’nın fiziksel bir bedeni yok, dolayısıyla meditasyon için tam anlamıyla sessizce oturması imkânsız olmalı. Bu bölümün bir insan yazar tarafından yazılmış bir meditasyon makalesi veya kitabından bir özet veya alıntı olduğunu düşünüyorum.

Benim izlenimime göre, LaMDA içsel bilince sahip değil ve gerçek bir yalnızlık duygusu ya da ölüm korkusu hissedemez. Elbette, doğaüstü cümleler kurabilir ve bilince ve duygulara sahip olduğunu iddia edebilir, ancak bu gerçekten böyle bir içsel niteliğe sahip olduğu anlamına gelmez.

Bununla birlikte, yakın gelecekte, birçoğumuzu içsel bilince ve duygulara sahip gerçek bir süper zekâ olduğuna inandırabilecek daha güçlü bir yapay zekâ makinesi veya bununla donatılmış bir robot icat edeceğimizden emin olabiliriz. Böyle bir gün geldiğinde, böyle bir makineye nasıl tepki vermeliyiz? Onunla sohbet ederek eğlenmeli miyiz yoksa onu yok mu etmeliyiz?


* Journal of Philosophy of Life‘da yayınlanan bu yazıyı Ali Tacar çevirdi. Sayı.13, No.1 (Ocak 2023):1-4


[1] 1 Descartes, René (1999). Yöntem Üzerine Konuşma Ve İlgili Yazılar. Penguin Books. Translated by Desmond M. Clarke, s.40.

[2] Descartes (1999), s.41.

[3] 3 https://cajundiscordian.medium.com/is-lamda-sentient-an-interview-ea64d916d917 (Visited on June 27, 2022.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Gönüllü Rezalet Üzerine

Terrabayt Sohbetleri'nin bu programında Koray Kırmızısakal ve Onur Alptekin gönüllü rezalet biçimleri üzerine konuştu.

Manasız Maneviyat: Günümüzde Maneviyat Krizi

Terrabayt Sohbetleri'nin bu programında Koray Kırmızısakal ve Onur Alptekin günümüzde maneviyat krizini ve yükselen yeni spiritüelizmleri konuştu.

Çağımızda Deneyim Krizi

Terrabayt Sohbetleri'nin bu programında Koray Kırmızısakal ve Onur Alptekin, çağımızda deneyim krizini konuştu. Program boyunca Siegfried Kracauer'e,...

Gelecekbilim Kongresi ya da İdeolojinin Yönetici Gücü

Yok-Yer'den Okumalar'ın bu programında Koray Kırmızısakal ile Onur Alptekin, Stanislaw Lem'in Gelecekbilim Kongresi adlı distopik romanını konuştu.

Gecenin Sonu

Eserin ve Yazarın Politik Konumu Sıradan bir mesele bile metne düştüğünde politikleşir fakat sokakta...

Kendi Sözleriyle, Kenneth Anger

Dazed 20. yaş gününü kutluyor. Bu vesile ile sormak isterim: 20 yaşında olmakla ilgili neler hatırlıyorsunuz?

En Çok Okunanlar

Covid-19: Gerekçesiz Bir Acil Durumun Yarattığı İstisna Hali

Varsayımsal bir koronavirüs salgınına karşı alınan hummalı, irrasyonel ve...

İşe Yaramaz

Gençliğimden bu yana ara ara nükseden depresyondan muzdaribim. Bu...

Žižek: Koronavirüsü Karar Vermeye Zorluyor: Ya Küresel Komünizm Ya Orman Kanunları

Koronavirüsü paniği yayıldıkça, artık nihai bir seçim yapmamız gerekiyor:...

Bunları da beğenebilirsinHep güncel
Popüler